Tajemství skvělé brokolice spočívá v ročním období jejího růstu. Brokolice, která dozrává během chladného počasí, vytváří zdravé hlavy sladší chuti. Brokolice roste nejlépe na podzim, protože jarní podmínky mohou být nepředvídatelné. Dlouhá chladná jara například způsobí to, že mladé rostlinky vytváří malé, staré hlavy. Pokud je teplota brzy na jaře vysoká, brokolice předčasně otevírá své květové pupeny a vzniknou hořké, uvolněné hlavy. Na podzim produkuje brokolice větší a chutnější hlavy, protože rostliny zrají během chladnějšího počasí.
Kdy pěstovat?
Naplánujte si čas výsadby semen, abyste mohli brokolici sklízet na podzim. Pokud chcete zasít semena přímo v zahradě, udělejte to asi 85 až 100 dní před průměrným prvním poklesem teploty ve vaší oblasti. Pokud dáváte přednost pěstování ze sazeniček, možná je to lepší způsob. Opět zasejte ve stejném období jako do země a na nádoby se sazeničkami si napište datum vysazení. Přesaďte do zahrady, až budete mít silné rostlinky.
Kde pěstovat?
Brokolice rostou nejlépe na plném slunci a v mírně kyselé půdě (pH mezi 6,0 a 6,8). Půda by měla být úrodná a dobře odvodněná, avšak stále vlhká a bohatá na organickou hmotu. Správné pH a organická hmota pomáhají zajistit, aby byly snadno dostupné živiny, zejména esenciální mikroživiny, jako je bor. Nedostatek boru může způsobit, že brokolice vyvine duté stonky, ale přidání příliš velkého množství je pro rostliny toxické, proto je nezbytný půdní test.
Jak pěstovat?
Brokolice má specifické požadavky na rozestup. Nechte prostor mezi rostlinami 37 až 45 cm, jednotlivé řady pak ve vzdálenosti 60 až 90 cm od sebe. Pokud pěstujete ze sazeniček, zasaďte je o něco hlouběji, než byly v květináči.
Vyživujte brokolici
Před vysazením brokolice zapracujte do půdy od 5 do 10 cm kompostu. Velmi dobrý je například králičí hnůj. Po sklizni centrální hlavy rostliny můžete povzbudit prodlouženou produkci vedlejších rostlin tím, že do půdy kolem jejich základny přidáte trochu hnojiva bohatého na dusík, jako je rybí moučka nebo zralý hnůj.
Chraňte je před chladnem
Mrazivé teploty mohou způsobit, že se hlavy brokolice zbarví fialově a někdy mají měkké hlavy. I po zmrznutí je možné brokolici použít, jen nedopusťte, aby došlo k opakovanému zmrazování. Zkuste tunely pro zahradníky (fóliovníkový tunel nebo tunel z tkaniny), ve kterých brokolice ukryjete a poskytnete jim čtyři až osm stupňů navíc.
Chraňte je před škůdci
Zahradnické tunely poskytují určitou ochranu před škodlivým hmyzem, ale nejlepší ochranou je růst zdravých rostlin – a to začíná zdravou půdou. Škůdci se vyskytují méně na podzim, než na jaře. Pokud však brokolice trpí napadením škodlivými housenkovými škůdci, budete potřebovat postřik.
Pokyny pro sklizeň
Abyste sklidili brokolici při dosažení nejlepší chuti, je třeba odříznout hlavu brokolice, když mohutní, ale ještě předtím, než se začnou objevovat žluté lístky. Také si dávejte pozor na to, až se hlava brokolice začne otvírat, protože krátce poté začne kvést. Centrální hlavu sklidíte šikmým seříznutím stonku – asi 12 až 15 cm pod hlavou. To povzbudí výrobu vedlejších rostlin pro pokračující sklizeň. Je důležité sklidit brokolici ráno ještě před tím, než se rostlina zahřeje, protože brokolice má velmi vysokou míru respirace. Poté, co je hlava zahřátá, nebude dobře držet chuť.
Pěstování brokolice
Teď, když už víte, jak si vypěstovat nejchutnější brokolici, ujistěte se, že její chuť neporušíte převařením – brokolici stačí povařit jen jednu až dvě minuty. Poté je dobré ji okamžitě zchladit v ledové vodě, aby si zachovala svou křehkost a svěží zelenou barvu. Tajemství pokrmů z brokolice spočívá v jejich dokonalém ochucení.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz