Říká se, že zahradník nikdy nespí a skutečně na tom něco je. I zima se dá využít pro množství jindy odkládaných prací. Ta proč třeba nepřipravit svou zahradní kuchyni na novou grilovací sezónu? Zbavte gril nebo zahradní udírnu všech nánosů odolné špíny a zejména tuku, který nevypadá nijak dobře, a navíc může ohrozit i vaše zdraví díky tvorbě karcinogenních látek uvolňovaných do ovzduší při jeho neustálém přepalování.
Jedlá soda, hrnec s vodou… a deset minut
Je to tak, nic víc nebudete potřebovat. Stačí odejmout všechny části, které drží na šroubcích a dalších odnímatelných prvcích. Může jít nejenom o grilovací rošty, ale také o dvířka do udírny, grilovací jehly a další prvky.
Připravte si dostatečně velký hrnec, v němž ohřejete vodu až k hranici varu. Jakmile začne vřít, vsypte jedlou sodu a dobře rozmíchejte. Na tři litry vody počítejte s jedním běžným sáčkem sody bikarbony. V případě většího množství tekutiny její množství adekvátně navyšte.
Vložte části grilu, krbu či udírny, které chcete vyčistit a ponechte vše na společném působení vody a sody. Po několika minutách získá kov opět svůj starý lesk. Jestliže nebyly díly v hrnci ponořené celé, nyní je otočte a dopřejte jim dalších pár minut. Zbylé uvolněné nečistoty odstraňte měkkým kartáčem a nechte vše vychladnout.
Tip pro opravdu odolnou špínu
Jestliže jste během léta údržbu své zahradní kuchyně zanedbali a zažraná špína se nechce jen tak pustit, využijte sílu amoniaku. Na tři litry postačí malý šálek. Velmi nepříjemně páchne, ale o to účinněji odplaví špínu.
A co si počít s pevně držícími díly? Připravte si pastu z jedlé sody a vody. Nechte ji chvíli působit, pak zatuhlou špínu odstraňte houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit. A když nebudou výsledky podle vašeho gusta? Spolehněte se zase na amoniak. Jen pozor – pracujte s ním vždy v otevřeném prostoru, jinak riskujete nepříjemnou nevolnost!
TIP:
Grily, grilovací potřeby a nářadí můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz