zeleninu pěstujeme spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společně

Věděli jste, že některým rostlinám se více daří, když rostou v sousedství jiných rostlin, a naopak existují dvojice rostlin, které se vůbec nesnesou? S rostlinami je to jako s lidmi, některým svědčí blízkost jiné konkrétní rostliny a společně vytvářejí dokonalou symbiózu. A jiné přesně naopak. Takže které rostliny bychom měli pěstovat pospolu?

Okurky a celer

Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost. Celer totiž svou specifickou vůní odhání od okurek škůdce a bohaté listy okurek naopak chrání bulvy celeru před sluníčkem, a tak narostou mnohem větší. Nevěříte? Zkuste to.

Česnek a jahodník

Další opravdu nečekanou, ale výhodnou kombinací je pěstování jahodníků hned vedle česneku. Česnek (stejně jako celer v případě okurek) obsahuje vonné látky, které odpuzují škůdce, a dokonce i houbové choroby, které by mohly napadnout jahodníky.

 

růže a levandule 2 300x169 - Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněrůže a levandule 300x199 - Které rostliny se podporují a pěstujeme je společně

 

Růže a levandule

Pěstování růží a levandule společně zabezpečí, že na růžích nebudeme mít mšice – levandulová vůně je totiž spolehlivě odpuzuje.

Afrikán a brambory, nebo rajčata

Vůně afrikánů, která je nám možná nepříjemná, je nepříjemná i háďátkům, což je nejčastější choroba, která postihuje právě brambory, nebo rajčata. S afrikánem bojujete proti háďátkům bez chemických postřiků.

Bazalka a okurky

Pěstování okurek v blízkosti bazalky je výhodné zejména z toho důvodu, že bazalka přiláká včelky, které pak opylují i květy okurek.

Kopr a mrkev

Kopr pěstovaný v blízkosti mrkve zvyšuje její odolnost, zlepšuje klíčivost a také odpuzuje myši, které někdy mohou kořeny mrkve zcela poškodit.

Křen a brambory

Pokud vás trápí mandelinka bramborová, pěstujte vedle brambor křen, ten totiž mandelinku spolehlivě odpuzuje.

Zelí a celer

Pěstování zelí a celeru společně je vhodnou prevencí proti rzi celerové.

A příště si povíme zase o tom, které rostliny rozhodně společně nepěstovat.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít