Příroda se probouzí ze zimního spánku, sluneční paprsky mají vyšší intenzitu a dokáží již příjemně hřát. Měsíc březen se považuje za ideální dobu pro sázení stálezelených dřevin a některých ovocných stromků. Pokud si myslíte, že na výsadbě ovocných stromků nelze nic pokazit, můžete se mýlit. I zde je třeba vědět a znát jistá pravidla.
I když zde platí, že čím dříve s prací začnete, tím budete mít větší záruku, že se strom ujme a ještě i zmohutní letos. Ideální je, pokud máte od podzimních měsíců již vykopané jámy a připravenou úrodnou zeminu, která je promíchaná s kompostem. Vykopanou zem nevyvážejte, ale nahrňte ji v opačném pořadí navrch, zde platí pravidlo, že co bylo nejníže, tak přijde nejvýš. Zároveň myslete na pH půdy, což musí odpovídat konkrétnímu druhu ovocného stromu. Dle toho do zeminy se přidá vyšší množství rašeliny nebo kostní moučky, mletého vápence.
Jarní výsadba začíná hned v březnu, kdy již není zem promrzlá a mokrá a trvá zhruba do konce dubna. Přestože není třeba se obávat ranních mrazíků, pokud se však rozhodnete pro pozdější jarní výsadbu, je nutné první měsíc stromky zalévat častěji. Zejména ze začátku, když neprší, je optimální zalévat jednou týdně. Později při suchém počasí je vhodné jednou za deset až čtrnáct dnů.
Jak správně zasadit stromek?
Jakmile zakoupíte stromek, je dobré ho okamžitě zasadit a zbytečně dobu neprodlužovat. Pokud však to není reálné a z jakéhokoliv důvodu nemůžete stromek ihned zasadit, je zapotřebí, abyste kořeny stromku založili do vlhké a sypké zeminy. Nezapomeňte zalévat. Jestli je to možné, vždy založte takto stromek venku, neboť mrazíky nevadí. Avšak právě v jarním období je nejvhodnější, pokud stromky vysadíte na konečné stanoviště opravdu co nejdříve.
Před výsadbou nůžkami mírně zkraťte kořeny, po této úpravě můžete stromek na pár hodin namočit do vody. Maximální doba je však dvacet čtyři hodin, pokud by došlo k překročení, mohli byste tímto naopak poškodit kořeny a ublížit stromku. Upravený stromek je třeba vsadit do jámy tak, aby místo štěpování bylo nad zemí a kořeny nesmí být zatočeny vzhůru. Stromek zasypte zeminou, poté pořádně zalijte.
Opatrně s umělými hnojivy a vápnem
Není dobré dávat vápno či umělé hnojivo do jámy, stejně tak nedávejte umělá hnojiva ani na povrch při výsadbě. Tímto by akorát došlo k uhynutí stromku. Je to z toho důvodu, že v půdě s přidaným hnojivem těžko stromek zakoření a v létě pak uschne. Umělým hnojivem je třeba přihnojit nejdříve až tak v červnu.
V prvním roce je nezbytná přiměřená zálivka, jinak by přes léto dřevina uschla. Zároveň ale dávejte pozor, abyste stromek zbytečně nepřelévali. Zejména třešně a višně jsou háklivější na nadměrnou zálivku. Rovněž v prvním roce kmeny stromku ničím nenatírejte. Okolí stromků je nutné udržovat bez plevele a taktéž v nezatravněném stavu. Pro zdárný růst je dobré čisté okolí udržovat i pak v následujících letech. Zejména toto platí pro drobné ovoce.
Jinak jarní výsadba je mnohem lepší než podzimní také pro meruňky, nektarinky či broskvoně. Na jaře však můžete vysazovat takřka všechny ovocné stromy, zejména prostokořenným sazenicím udělá nejlépe časný termín.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz