brslen evropský

Proč si do zahrady pořídit brslen? Je atraktivní a nenáročný

Zajímavým doplňkem do vaší zahrady může být jeden ze čtyř druhů brslenů, které se vyskytují v Evropě. Každý druh brslenu má svá specifika, tak se na ně pojďme podívat podrobněji.

Brslen evropský

Tento druh je nenáročný na půdu i stanoviště, výborně se hodí do živých plotů, protože rychle roste, brání i větru, a navíc je vhodný do svažité zahrady, protože velmi rychle zahušťuje kořenový systém, a brání tak sesuvu půdy. Pokud chcete výraznější kultivar, sáhněte po Atrorubens, který má červené listy, nebo Chrysophyllum, který má listy žlutozelené. A kultivar RedCascade vás zase upoutá výraznými červenými plody.

Brslen křídlový

Je poněkud méně často pěstovaný, ale přitom jeho vzezření rozhodně stojí zato. Na větvích má totiž tzv. korkové lišty (křídla – odtud i jeho pojmenování), které nejvíce vyniknou až po opadání listů. Nehodí se příliš do živých plotů, ale zato krásně vynikne jako solitéra, pokud na ni máte dostatek místa – dorůstá až 3 metrů výšky. Pro menší zahrady máme však tip na kultivar Compactus, který dorůstá jen 1 metru a dá se pěstovat i v nádobě.

brslen fortunei - Proč si do zahrady pořídit brslen? Je atraktivní a nenáročný

Zdroj foto: wikipedia.org                                   brslen fortunei

Brslen plochý

Jedná se také o větší odrůdu, která dorůstá výšky až 4 metrů. Má nádherné zbarvení listů na podzim – od zelené, přes růžovou až po fialovou. Barvy nejlépe vyniknou na slunném stanovišti, ovšem pozor: na zimu je lépe brsleny přistínit a mladé rostliny se vyplatí zakrýt chvojím.

Brslen Fortuneův

Tento brslen je oproti předchozím druhům neopadavý, má stálezelené lesklé listy, nenápadné zelenobílé květy a u některých kultivarů se můžete setkat i s narůžovělými plody. Na volné ploše roste jako poléhavá rostlina a můžete ji využít jako půdopokryvnou trvalku. U opory je schopen se pnout. Zajímavé jsou kultivary Emerald Gaiety s bíle panašovanými listy a Emerald Gold se zlatě panašovanými listy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

3 × three =