vinná réva

Pár tipů k úspěšnému pěstování vinné révy

Kdo by nechtěl mít vlastní vinnou révu? Je to opravdu vrchol zahradnického umění takové víno vypěstovat. Musíte se však řídit několika pravidly.

  1. Vhodná oblast

Pěstování vinné révy je možné pouze v oblastech, kde máte teplé a slunné léto, a na místech, která budou chráněná proti větru a v zimě proti mrazu. Aby mohla být réva po celé léto vystavena plnému slunci, je nejlepší ji vysadit před zeď na jižní stranu. Kromě toho vybírejte odrůdy rané, a to nejlépe následující: André, Aurelius, Arkadia, Diamant, Olšava, Vitra, Irsai Oliver nebo Zweigeltrebe. Vždy se o konkrétní odrůdě poraďte v zahradnictví, kde révu nakupujete.

  1. Novou výsadbu proveďte koncem března

Pokud plánujete výsadbu révy vinné, nejpříhodnějším obdobím je konec března. Půdu předem nakypřete a poté vyhlubte jámy podobně jako při výsadbě stromů. Jáma by měla být asi 50 cm hluboká, půda nakypřená i pod touto prohlubní, a poté půda promíchaná s kompostem nebo uleželým hnojem. Do takového substrátu potom sázejte jednotlivé sazenice révy.

réva 1 - Pár tipů k úspěšnému pěstování vinné révy

  1. Réva potřebuje oporu

Réva bude potřebovat vyvazovat k opoře, proto jednotlivé sazenice sázejte asi 40 cm od opěrné konstrukce. Mezi jednotlivými sazenicemi by měl být dostatečný prostor pro růst – podle druhu odrůdy je to 2–3 metry. Při sázení zkraťte kořeny a ponechejte jen nejsilnější výhon. Révu sázejte poněkud našikmo, přičemž vrchol výhonu by měl směřovat ke konstrukci. Nad zem nechte vyčnívat pouze 2 pupeny.

  1. Oddalujte počátek rašení

Protože mladé výhony révy jsou velmi náchylné na mráz, je potřeba co nejvíce oddálit samotné rašení. Jestliže jste měli révu na zimu zakrytou např. slámou nebo jinými krycími materiály, které jste již na konci zimy odstranili, pak teď v březnu zkuste révu zastínit např. látkou. Jestliže sluníčko nepronikne k pupenům, nezačnou předčasně rašit.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, ,

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít