Výsev paprik v březnu: Chcete-li se letos chlubit opravdu velkou úrodou paprik, měli byste se do jejich výsevu pustit nejpozději do konce března. Jedině tak získáte kvalitní sazenice vaší oblíbené odrůdy a nebudete se muset spoléhat na nabídku v obchodech nebo na tržnicích.
Základem je samozřejmě kvalitní osivo – ale nesmíte zapomenout ani na další důležité faktory. Prim hraje zejména prověřený výsevní substrát, do něhož se ještě hodí přimíchat agroperlit.
Měli byste vědět: Na výsev pálivých druhů papriček už je v této době pozdě. S těmi je zpravidla doporučeno začít už v polovině ledna.
Výsev paprik – jak neudělat nepříjemnou chybu
Možná jste se už setkali s tím, že vám papriky nechtěly klíčit, případně se velmi brzy odporoučely kvůli hnilobě a dalším chorobám. Tomu všemu naštěstí můžete předejít správným postupem výsevu. Semínka paprik stačí jen lehce posypat jemným substrátem. V žádném případě je nezahrnujte, ztížilo by jim to klíčení.
Dejte si také pozor na stálou teplotu, která je pro klíčení nezbytná. Měla by se pohybovat mezi 25-30 °C. Zcela nevhodný je pro tento účel okenní parapet, kde dochází k prudkým změnám teplot během dne a noci. Nezapomeňte na to, že pro prvotní vyklíčení není světlo třeba. Mnohem důležitější je rovnoměrná vlhkost substrátu. A jak na ni? Substrát by neměl nikdy vyschnout, ale zároveň nesmí semínka ani plavat. Papriky proto kontrolujte vícekrát za den a zavlažujte je podle potřeby.
Kdy papriky pikýrovat a jak se o ně starat dál
Jakmile se nad povrchem půdy objeví první klíček, nemusíte ještě panikařit. Umístění na parapet s jeho střídáním denních a nočních teplot dopřejte malým rostlinkám až ve chvíli, kdy z klíčku vyraší děložní lístky. A jakmile je začne následovat i ten pravý list, rozdělte malé papriky do samostatných květináčků.
Ty už žádnou zvláštní péči nepotřebují. Postačí jim zálivka 2-3x týdně s přihlédnutím k optimální vlhkosti substrátu. Vyhněte se zejména přemokření – i to krátkodobé dokáže kořenový systém malých sazeniček paprik značně poškodit.
Kdy a kam papriky vysázet
Jestliže máte na zahradě nevytápěný skleník, můžete do něj papriky přesadit už v polovině dubna. Při výsadbě na záhon budete muset ještě další měsíc počkat, pozdní jarní mrazíky by totiž mohly mladé papriky značně poškodit.
Vyberte slunné místo s výživnou půdou, umístěné nejlépe v závětří. A pokud si chcete papriky skutečně předcházet, pěstujte je na netkané textilii. Ta pomáhá prohřívat půdu a samozřejmě brání i prorůstání úporných plevelů. Pletí je mimochodem u paprik poměrně choulostivou záležitostí, mají totiž dost mělké kořeny a i opravdu jemná práce motyčkou by je mohla značně poškodit.
Náš tip: při sázení dejte pozor také na to, abyste půdu v okolí paprik příliš nepošlapali. Jejich kořeny totiž nemají rády slehlé drny, do těch prorůstají jen velmi neochotně.
Ihned po výsadbě papriky hojně zalijte. Tím podpoříte jejich snadné ujmutí i dřívější nasazení plodů. Mezi dalšími zálivkami však nechte půdu dostatečně proschnout, kořeny totiž potřebují vzduch, kterého se jim v podmáčené zemině po hříchu nedostává.
Další péče o záhonky s paprikami
Pokud jste dodrželi všechny naše rady, pak vám teď papriky velmi pravděpodobně utěšeně rostou. Jakmile dosáhnou výšky 25-30 centimetrů, nezapomeňte je opatřit dostatečnou oporou. Jen samotný kůl nestačí, důležité je i přichycení provázkem. Předejdete tím zlomení stvolů ve chvíli, kdy je pokryje bohatá násada plodů.
Nezapomeňte také na dostatečný přísun živin během vegetace. Kritický bývá zejména nedostatek vápníku, který se během dozrávání plodů projeví jejich hnilobou – říká se jí také suchá hniloba plodů. A pozor je třeba dát i na nejrůznější škůdce – mšice, třásněnky a svilušky. I když v malých počtech rostlině neublíží, mohou se stát přenašeči nebezpečných viróz.
Jak si poradit s nejčastějšími škůdci a chorobami paprik
Jestliže se budete muset potýkat s hnitím plodů nebo usycháním větví či dokonce celých rostlin, jde prakticky vždy o chybu při pěstování. Vše může bohužel začínat už u nevhodného výsevního postupu. Častým problémem je také přemokřená půda nebo nevhodný způsob vyvazování. Pozor si dejte zejména na mechanické poškození rostlin, ke kterému zpravidla dochází při použití provázku nebo při následném sběru plodů. Jde o ideální vstupní bránu pro mnoho infekcí.
Papriky sklízejte průběžně – zajistíte tím, že rostlina nasadí další. Proto je na záhonku neponechávejte déle, než je nezbytně nutné. Vždy je odstřihněte nůžkami nebo odřízněte. Mechanické odtrhávání nedoporučujeme, dochází pak k již zmíněnému poškození rostlin. Obzvláště nebezpečné je tento stav ve skleníku. Pravidelně proto větrejte, aby se rány rychleji zatáhly. Riziko vzniku nepříjemného onemocnění tím omezíte na minimum.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz