Pokud v průběhu podzimu správně připravíte svou zahradu na zimu, rostliny vám později poděkují. Zima může mít několik podob – může být mírná nebo brutální a způsobit tak nemalé škody na vašich stromech, keřích a ostatních rostlinách. S pomocí následujících technik můžete své rostliny ochránit.
Ukládání zahrady „ke spánku“
Jedná se v podstatě o čištění vyvýšených záhonů či zahrady a jejich pokrytí něčím, co je bude přes zimu chránit. Jednoleté rostliny, včetně většiny zeleniny, zahynou, jakmile proběhne tvrdý mráz. Je to jejich biologický osud, který se již připravil na příští rok tím, že vyrábí semena.
Trvalky, stromy a keře budou přes zimu spát, místo toho, aby umíraly. Mohou vypadat jako mrtvé rostliny – leží nízko, a dokud se nezahřeje půda, tak v této poloze i zůstanou. Nenechte se tímto jejich postojem zmást – v chladných měsících se děje spousta věcí.
Trvalky, stromy a keře se zaměřují na posílení svých kořenů tím, že berou živiny z půdy. I hromádky kompostu se budou i nadále rozkládat – po celou zimu. Jistě, mikroby pracují mnohem pomaleji, ale pracují.
Vyčistěte a opravte zahradu
Ze zahrady odstraňte veškeré opadané listy, i mrtvé listy z rostlin. Pokud existují rostliny, které uhynuly v rámci nějakého onemocnění, bez milosti je vyhoďte do popelnice – do kompostu se opravdu nehodí! Na druhou stranu listy, stonky a odkvetlé květy, které uhynuly v závislosti svého přirozeného životního cyklu, můžete s klidem přidat do kompostu. Když vaše listnaté stromy upustí listy, nevyhazujte je. Přidejte je na hromadu kompostu nebo je roztrhejte a použijte je jako mulč.
Podzim je nejlepším obdobím, kdy se můžete pustit do opravy vyvýšených záhonů, různých mříží, skleníků, nástrojů a podobně. Pokud to uděláte právě teď, s příchozím jarem si poděkujete za předvídavost. Pokud chcete vytvořit nový vyvýšený záhon, podzim je nejlepším obdobím, kdy si ho můžete připravit. Jedině tak budete mít svůj záhon dostupný již od prvních teplých chvil na jaře.
Příprava a ochrana trvalek na zimu
Strategie přípravy může nebo nemusí být vhodná. Všechno závisí na klimatu. Mírné zimy nepotřebují příliš složitý přístup, avšak v podmínkách České republiky člověk nikdy neví. Proto si radši dáme tu práci a své rostliny připravíme na zimu opravdu pečlivě. K tomu všemu je potřeba zvážit využití různých technik, aby rostliny na jaře bezpečně zase rostly.
První (a nejlepší) věc, kterou můžete udělat, je vybrat takové rostliny, které jsou vhodné ke klimatu, ve kterém žijeme. Ochrana před chladným zimním počasím bude zahrnovat zabránění mrazu a sněhu v usazování v listoví rostliny. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout:
- Mulč je vaším nejlepším přítelem, nejen v chladných měsících. Mulčovat můžete kompostem, suchými listy, slámou, dřevnými štěpky, kartonem, drcenou kůrou, posekanou trávou nebo novinami. Pokud jaro přijde dříve, než obvykle, a poskytne neobvykle teplé počasí, trochu mulč shrňte. Jinak jej neodstraňujte, dokud nedojde k poslednímu nebezpečí mrazu.
- Cibulky, jako jsou ty od begónií, jiřin, pryskyřníků, mečíků či frézií, opatrně vyjměte z půdy a uložte je na suchém a chladném prostoru. Příští sezonu je po zimě můžete opět vysadit. Narcisy, krokusy, tulipány a hyacinty patří mezi trvalky, které odolávají tvrdému mrazu, a v půdě je můžete nechat.
Příprava a ochrana stromů a keřů na zimu
Komerční zahradní tkanina, pytlovina nebo plachty poskytují užitečnou zimní ochranu. V ideálním případě by tyto předměty měly chránit rostliny, aniž by se jich dotýkaly. Materiály se namočí a pak zmrznou, což může poškodit rostliny pod nimi. Takže pomocí latěk nebo rámů, které drží látku kolem rostlin, toho můžete dosáhnout. Jakýkoli použitý kryt by měl jít až do kořenové zóny.
- Plast může být použit na místě těžšího materiálu, ale znovu, ujistěte se, že používáte rám, aby se plast nedotýkal rostlin.
- Kartonové krabice a vrstvy novin lze použít jako ochranu před mrazem pro keře.
- Rostliny v květináčích mohou být snadno chráněny pod markýzou nebo verandou. Pokud je kontejner příliš těžký a nejde s ním pohnout, obalte jej kolem dokola.
- Jak mladé, tak choulostivé stromy (jako je citrus) mohou být chráněny obalením pytlů kolem jejich kmenů.
Zalévání v zimě
Zalévání v zimě je důležité, zvláště pokud nebylo dostatek deště. V chladných měsících rostliny nepotřebují tolik vody, kolik potřebují na jaře nebo v létě. Do zimy by ale měly vykročit dobře napojené a s kvalitní kořenovou ochranou. Pokud je v rostlinách přítomen dostatek vody, rostliny si zachovávají větší teplo. Zalévejte je brzy ráno několikrát za měsíc.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz