myšpule

Listopad je období pro sklizeň plodu mišpule

19.11.2018
4 017 Zobrazení

Jedna z nejkrásnějších zahradních dřevin, která je stále mnohdy u nás opomíjena. Dřevina pocházející ze střední Asie se k nám dostala již ve středověku. Mišpule roste jako malý strom či keř. Typické jsou chutné plody, které se právě sklízejí nyní v listopadu.

Zdraví prospěšné plody

Plody jsou kulaté, hnědé až hnědo-zelené malvice. Velikostně připomínají slepičí vejce. Někdy mohou být však i menší. Podstatné je, že jsou velmi sladké a především v sobě ukrývají vitamíny. Plody je možno sklízet po příchodu prvních mrazíků. Jedná se o sklizeň plodů v době, kdy je již zahrada připravena na zimu a vše pečlivě sklizeno.

Plody je možné otrhat i dříve a nechat několik týdnů uskladněné, aby náležitě dozrály. Ideální je uchování v bedýnce.V opačném případě jsou trpké. Konzumovat lze plody v syrovém stavu, když jsou měkké. Dají se však kandovat, sušit. Z plodů se vyrábí marmeláda, sirupy, povidla, likéry či víno.myšpule 1 - Listopad je období pro sklizeň plodu mišpule

Plody mišpule obsahují v první řadě vitamín C a B2, dále v sobě ukrývají hořčík, vápník, sodík a draslík. Jsou bohatým zdrojem vlákniny. Známé jsou i léčivé účinky. Uplatnění nachází coby prevence kardiovaskulárních chorob, zánětu dýchacích cest, snížení krevního tlaku apod. Efektivně působí proti průjmu či vysokému cholesterolu. Díky obsahu vlákniny působí pozitivně proti rakovině tlustého střeva a účinně snižují riziko vzniku žlučových kamenů.

Nenáročná dřevina

Mišpule je pěstována a využívána jako okrasná rostlina pro atraktivní květy a výrazné plody. Jako ovocný strom či keř je rozmnožována vegetativně, tj. roubováním nebo očkováním. Někdy se dokonce množí i samovolně, tj. generativně.

Tento krásný keř či stromek je tři až pět metrů vysoký. Nejen květy a plody působí interesantně. Ale také charakteristické žluto-červené podzimní zbarvení listů je nepřehlédnutelnou záležitostí. Pozitivní je, že samotné pěstování není náročné. Mišpule potřebuje slunnou polohu, ale daří se jí i v polostínu. Stejně tak snáší dobře nižší, střední i vyšší polohu.

Předností je, že mišpule takřka vůbec netrpí škůdci a náleží mezi dlouhověké dřeviny.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář