hortenzie t

Ochrana hortenzií před zimou a mrazíky

19.11.2018
3 937 Zobrazení

Hortenzie jsou stále více oblíbenou zahradní okrasnou květinou. Avšak zima pro ně může být velmi zatěžkávací zkouškou. Často se lze potýkat také s problémem, kdy zjara rostlina obrazí málo či vůbec nekvete. Jak adekvátně připravit a především ochránit rostlinu před příchodem zimního období?

Správná péče je základ

Pro podmínky v našich končinách jsou vhodné zvláště opadavé druhy. Těm se u nás daří velice dobře odjakživa. Oproti tomu ty neopadavé neboli pokojové je nutné přemístit na zimu do místnosti.

V našich klimatických podmínkách je zapotřebí věnovat přípravě na zimu zvýšenou pozornost. Především u mladších rostlin je doporučována efektivní tzv. trojochrana.

Pozor na neprodyšné fóliehortenzie - Ochrana hortenzií před zimou a mrazíky

Pro náležitou ochranu hortenzií před zimou je nutné se vyvarovat použití neprodyšné igelitové fólie. Hrozí zde riziko přehřátí v případě slunných dnů a v zimě i zapaření. Pod tímto krytem je po celé zimní období udržována nadměrná vlhkost a rostliny mohou zahnívat.

Vhodnou a nejlepší volbou je bílá netkaná textilie. Použít lze i izolující materiály, které jsou propustné, jako je například lehčí pytlovina či pevný balicí papír.

Hortenzie pod peřinou

Korektní postup v rámci péče a ochrany hortenzií před zimou je následující. První krok spočívá v přihrnutí dostatečného množství rašeliny, listí či hrabanky ke kořenům rostliny. Poté nadzemní část rostliny je dobré obalit bílou netkanou textilií či jiným vhodným materiálem, jak je uvedeno výše. Třetím stupněm v rámci dostatečné ochrany je chvojí, které je nutné hustě zapíchat okolo rostliny. Tím je zajištěna stabilita textilie. Zároveň je vytvořena další vrstva efektivní tepelné izolace. Dochází k eliminaci ohledně přístupu slunečních paprsků k rostlině během zimy, což má velmi pozitivní efekt na teplotní ustálenost bez výkyvů.

Na zimu je zapotřebí hortenzie dostatečně zavlažit a během zimy, pokud je dlouhodobé sucho a zem je rozmrzlá, tak rovněž zalévat.

Pozor na častou chybu

Velkým omylem je podzimní řez, což se však bohužel často stává. Před zimním zakrytím je nutné pouze odstranit suchá květenství. Řez se provádí zásadně až na jaře.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít