palmy butia t

Palmy rodu Butia jsou vhodné i do našich zahrad

18.11.2018
3 178 Zobrazení

Ačkoliv palmy máme spojené s teplými tropickými oblastmi a v našich podmínkách je pěstujeme maximálně jako okrasné rostliny v bytech, existuje i několik rodů palem, které se hodí pro venkovní pěstování. Musíte ovšem vybrat ten správný rod a dodržet několik podmínek.

Kde hledat palmy vhodné pro venkovní pěstování

Musíme pátrat mezi palmami, které rostou v Asii (Číně, Íránu…) nebo v Severní Americe, tedy v oblastech, kde panují v zimě mrazy a na rostlinách se může objevit i sněhová pokrývka. Mírné mrazy však vydrží i některé palmy z Jižní Ameriky, kam patří právě palmy rodu Butia.

Ve kterých oblastech naší země se budou palmy lépe pěstovat

Česká republika má velkou nevýhodu zejména v tom, že čas od času k nám v zimě pronikne chladný vzduch ze Sibiře, který je pro většinu palem a ostatních teplomilných rostlin doslova pohromou. Výhodu v tomto mají obyvatelé teplejších oblastí, jako je Polabí, střední Čechy, Litoměřicko nebo jižní Morava. Ale protože se klima neustále otepluje, svítá naděje i pěstitelům z ostatních částí republiky.

Rod Butia – výhody a nevýhody

Palmy rodu Butia jsou vhodné zejména pro pěstování do nádob, které přece jen můžeme za nepříznivých podmínek odnést domů. Výhodou je, že snesou plné slunce a teploty okolo 40 °C. Potřebují téměř písčitou půdu, jíž se jim dostane právě třeba v Polabí, jinak jim písek do půdy budeme muset přidat uměle. Další výhodou je, že dorůstají spíše malé až střední velikosti. Nevýhodou může být to, že mívají hrubé kmeny kvůli zbytkům listových pochev.

Některé druhy rodu Butia

Za zmínku stojí zejména tyto druhy: Butia archeri – je bezkmenná palma s asi metr dlouhými prohnutými listy; Butia capitata – jedna z největších palem tohoto rodu dorůstající až 6 metrů výšky, která přežije bez problémů -10 °C; a jako poslední Butia purpurascens – maličká palma dorůstající tak 1 metru, ale zato s překrásnými červeně nachovými květy.

Nebojte se proniknout do tajuplného světa palem!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít