Možná to také znáte. Ukořistil jste si nádherný kus půdy na romanticky vyhlížejícím kopci. První prudký vítr doprovázený prudkým podzimním lijavcem vám však o ideálnosti tohoto místa sebral veškeré iluze. Naštěstí není nic ztraceno – pomoci vám může třeba výsadba vhodných dřevin nahrazujících plot zahrádky. A ještě se tak ochráníte před zvídavými pohledy sousedů!
Rady po výsadbu platí univerzálně
V dnešním článku vám budeme doporučovat výhradně adepty z říše jehličnanů. Koneckonců je to logické, díky hustým jehlicím vás totiž bez potíží ochrání před větrem po celý rok, což o stromech listnatých rozhodně říci nelze.
Aby byl plot z jehličin dostatečně účinný, je třeba jednotlivé rostliny sázet maximálně 40-80 centimetrů od sebe. Řiďte se především velikostí sazenic a dbejte přitom na to, aby se spodní větve navzájem alespoň lehce dotýkaly.
Zatracovaný smrk skvěle pomůže
Na smrkové monokultury bylo v posledních letech nahlíženo spíše jako na nežádoucí součásti přírody, ale jako přirozené větrolamy se vám mohou osvědčit na jedničku. Ideální jsou sazeničky smrku obecného (Picea abies). Ten velmi dobře snáší řez, a pokud je navíc umístěn na dostatečně světlém místě, nemusíte se bát ani nevzhledného usychání spodních větví. Navíc roste velmi rychle, dopřejete-li mu dostatečně vlhkou a vzdušnou půdu.
Lépe jim proto sluší pěstování ve vyšších polohách (nad 400 m.n.m.), kde velmi rychle vykazují žádoucí přírůstky a za rok či dva si můžete s prudkou vichřicí přestat dělat starosti.
Náš tip: Měli byste vědět, že smrkům se nebude příliš dařit ve znečištěném a zakouřeném ovzduší.
Tis je odolný, roste však pomalu
Plánujete-li na své zahrádce trochu dopředu, můžete v nižších polohách nahradit smrkovou monokulturu sazeničkami tisu černého (Taxus baccata). Ten se dá skvěle tvarovat, a snáší dokonce i radikální řez a zmlazení. Roste však o něco pomaleji než smrk, takže budete muset investovat rovnou do větších sazenic nebo si na jeho přirozenou funkci „odháněče větrů“ zkrátka pár let počkat.
Náš tip: Věděli jste, že plody tisu jsou jedlé? Resp. máme na mysli červené oplodí. To je zároveň jedinou nejedovatou součástí celé rostliny. Původně bylo určeno ptákům, kteří díky němu spolknou i samotná semena a rozšiřují tak tisy do dalších lokalit. Jeho příjemnou sladkou chuť a množství antioxidantů si však můžete užít i vy. Jen si dejte pozor, abyste nedopatřením nekousli do jedovatého semena uvnitř! Z tohoto důvodu nedoporučujeme toto jinak chutné ovoce ke konzumaci malým dětem – rozhodně ne bez rodičovského dozoru!
Když to jinak nepůjde, sáhněte po zeravu
Nechce se vám dlouho čekat nebo jednoduše hledáte co nejlevnější řešení? Pak vám nezbude nic jiného, než se obrátit na známý zerav západní (Thuja occidentali). Vyhovuje mu prakticky jakékoliv stanoviště, nejkrásnější vzhled má však tehdy, je-li vystaven dostatku slunce. Jinak může řídnout nebo dokonce opadávat! Doporučujeme ho proto doslova jako poslední možnost. Z dlouhodobého hlediska vám smrky nebo tisy prokáží mnohem lepší službu. Uvidíte!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz