krvavec toten

Kominíček nevytrhávejte, je to užitečná léčivka. Používá se zejména při zánětech dásní a krvácení dásní a zubů

15.9.2018
10 929 Zobrazení

Pokud vaše zahrada sousedí s loukou nebo okrajem lesa, nejspíš nemůžete kominíčku přijít na jméno, protože prorůstá snad úplně všude. Pokud mu však dáte šanci, předvede vám i něco ze svých léčitelských schopností. A na co se vlastně hodí?

Odborně ho nazýváme krvavec toten (latinsky Sanguisorba officinalis). Je k poznání na první pohled podle malých rezavě hnědě zbarvených šištiček na tenkých zelených větvičkách.  Podle toho dostala rostlina i jméno. Atraktivní šištičky se skvěle hodí k sušení. Zavěšený na zdi vydrží celou zimu a svůj tvar neztratí ani v okrasných vazbách

Připravíte z něj čaj, ale i léčivý prášek

Naše prababičky si ho však cenily z jiných než jen dekorativních důvodů. Zejména v oddenku totiž krvavec obsahuje velké množství farmaceuticky cenných látek, a to zejména:

  • třísloviny
  • saponiny (zejména sanguisorbin)

Funguje jako skvělý prostředek proti pocení, ale také při krevních katarech. V takovém případě se používá ve formě čaje. Stejně jednoduchá je i výroba kloktadla, které se hodí zejména při zánětech dásní a krvácení dásní a zubů.

Náš tip: Čaj a kloktadlo připravíme přelitím dvou lžiček nati šálkem horké vody. Stačí deset minut vylouhovat a poté použít podle potřeby.

Šňupněte si krvavec?

Prášek z oddenku je možné šňupat jako prevenci krvácení z nosu a samotnou nať – dobře umytou a lehce podrcenou – lze v případě nouze přiložit i na krvácející rány. Uplatní se ale také při léčbě vředů a hemeroidů. Stačí rozdrtit dvě hrsti natí, přiložit a překrýt kapesníkem. Obklad vyměňujeme dvakrát denně po dvou 4-8 dní, dokud se stav postiženého místa výrazně nezlepší. Stejným způsobem lze aplikovat i sedací koupele.

A pokud byste ve svém okolí měli kominíčka opravdu hodně, můžete ho i sníst. Doslova, mladá nať se totiž uplatní  i jako náhrada salátové zeleniny. Chutná svěže, jen mírně nahořkle a nejvíce mu to sluší se zálivkou z olivového oleje nebo bílého jogurtu. S kyselými příměsemi si naopak moc nerozumí.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář