Slyšeli jste někdy o tom že byste mohli hnojit hmyzím trusem? My donedávna také ne, ale zdá se, že nejen živočišným truse, ale i tím hmyzím můžete přidat živiny do půdy. Smutnou pravdou je, že hmyzu díky používání pesticidu ubývá a tím ubývá i toho hmyzího trusu v půdě a tak není od věci ho do půdy přidávat. Spojili jsme se s HNOJÍK.CZ abychom zjistili více informací.
Chitin – když příroda kouzlí
Hlavním lákadlem na tomto hnojivu je obsah Chitinu. Tuto složku obsahuje pouze hnojivo z hmyzího trusu. Je to látka obsažená v krovkách broků, křídlech motýlů nebo „kůži“ moučných červů. Právě mouční červi jsou zodpovědní za výrobu tohoto hmyzího trusu. Zmíněný Chitin má na svědomí spouštění autoimunitních reakcí rostlin, které jsou hnojivem pohnojeny. Díky němu se daří rostlinám zbavit škůdců jako jsou mšice, molice, svilušky, krytonosec, lalokonosec, puklice. atp. Také se hnojením dají vyléčit nemoci rostlin jako je padlí na okurkách, kadeřavost broskví, šárka na švestce a dalších.
Jak vzniká hmyzí trus
Mouční červi žijí spolu v pšeničných otrubách a živí se jak otrubami tak ovocem a zeleninou. Po několika týdnech je možné je prosévat a tím získat hnojivo hmyzí trus jež konzistencí připomíná hrubou mouku a naprosto bezpečný pro lidi i zvířata a je bez zápachu. Bedýnka plná moučných červíků umí vyprodukovat 1L hnojiva za 90 dnů krmení.
Složení a účinné látky
Základní látky v hnojivu takzvané NPK snesou srovnání se slepičím trusem, nebo žížalím vermikompostem. Výhoda hmyzího trusu je zejména v jeho neutrálním PH (nespálí kořeny ani listy rostlin) , jednoduchosti použití a výše zmíněném Chitinu.
K uvolňování živin dochází postupně a dlouhodobě. Díky použití českého přírodního organického hnojiva se zlepšují tepelné a vzdušné vlastnosti půdy a půdní struktura. To vše vede k dobrému prokořenění rostlin. Zabezpečuje biologický život v půdě, zvyšuje podíl humusu a přispívá k větší úrodnosti.
Použití bez omezení
Hmyzí trus se hodí na všechny rostliny. Není žádná výjimka. Můžete použít na pokojové rostliny, plodiny, trávník, kaktusy, sukulenty, stromy i keře. Zkušenosti zákazníků jsou sdílené na facebookové skupině MÁME RÁDI HNOJÍK.
Způsoby aplikace a dávkování
Hnojivo je jemný sypký materiál připomínající mouku, který se dá použít přímo na zeminu posypem. To se hodí na trávníky či větší plochy záhonů. Při přihnojení jednotlivých rostlin stačí 1 polévkové lžíce k plodové zelenině jako je rajče či okurka (1L hnojiva na 67 rostlinek). Sypké hnojivo se po závlaze začne rozkládat a dlouhodobě vyživovat přihnojené rostliny.
V případě bojů se škůdci či nemocemi rostlin je lepší hnojivo vylouhovat ve vodě. Ideálně je při tomto postupu část výluhu (voda) použít na postřik a zbytek (voda s usazeninou hnojiva) zalít jako zálivku ke kořenům. Síla výluhu je 1 polévková lžíce hnojiva na 1L vody. Případně půlka lžíce hnojiva a půlka lžíce svleček. Takto připravený výluh je nejlepší použít 2-3 dny po sobě. Čtvrtý den by měl být již patrný výsledek.
U zdravých rostlin v květináčích stačí 1 čajová lžička hnojiva na 1L vody v zálivce.
———Komerční článek———-