podzim

Hrabat, nebo nehrabat listí na podzim – to je oč tu běží

Každoroční otázka, zda hrabat listí, či nehrabat, trápí nejednoho zahrádkáře. Obě varianty mají svá pro a proti a vy se musíte zodpovědně rozhodnout, co bude pro vaši zahradu tím nejlepším.

Jaké stromy máte na zahradě

První, co by vás mělo zajímat, je to, jaké stromy máte na zahradě, popř. v blízkém okolí, jejichž listy vám na zahradu spadnou. Dub – listí spadne až na jaře, spolu s rašením nových listů. Buk – listí spadá na podzim a je tím nejlepším pokryvem pro rostliny, pokud by došlo k holomrazům, protože nemá tendenci zahnívat ani plesnivět. Ovocné stromy – listy jsou drobné a mohou vytvořit dobrý kompost. Ořešák – listy jsou příliš velké a nevhodné pro kompostování, protože jejich rozklad trvá poněkud dlouho. Chtěli byste to přece jen zkusit, musíte je nasekat (sekačkou) na drobnější kousky nebo použít urychlovač kompostu.

Trávník, nebo záhon

Další otázkou je to, zda spadne na trávník, nebo na záhony. Zatímco na trávníku se hodí maximálně malá vrstvička bukového listí nebo z ovocných stromů, která ochrání trávník před mrazem, ale nezpůsobí jeho zahnívání či plesnivění, na záhony, které jsou přes zimu prázdné, tj. odpočívají, můžete nechat spadnout i větší vrstvu, která na jaře zabrání vyrůstání plevele. Tuto vrstvu pak můžete shrabat až těsně před setím nebo sázením. Záhony, na kterých jsou rostliny přes zimu, se vyplatí zasypat listím bukovým, maximálně listím z ovocných stromů – jako zazimování.

listi - Hrabat, nebo nehrabat listí na podzim – to je oč tu běží

Zdroj foto: envato

A co když se vám hrabat nechce

I tady máte několik způsobů, jak toho dosáhnout. Můžete listí sebrat sekačkou nebo traktůrkem při posledním sekání a nechat je rozmělněné na trávníku jako mulč. Také si můžete pořídit fukar na listí, kterým listí nafoukáte na hromadu, a pak už jen odvezete, kam je potřeba.

Co se shrabaným listím

Listí z ovocných stromů se nebojte dát do kompostéru, ale musíte jej proložit i jinými zbytky ze zahrady, nejlépe zelenými. Suché můžete spálit – dodržujte přitom předpisy stanovené vaší obcí a informujte hasiče. Z ořešáku nebo jírovce odvezte raději do sběrných dvorů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář