helenium

Záplevák – plevel, nebo rostlinka do zahrady

Záplevák: Tento rod rostlin sice připomíná spíše plevele, ale některé z nich se hodí i k pěstování do zahrady, rozhodně se vám odmění překrásnými žlutými květy.

Jak zápleváky vypadají

Zápleváky jsou letničky, nebo i trvalky, které mohou být docela nízké (kolem 20 cm), nebo i velmi vysoké (až 160 cm). Lodyhy má přímé, porostlé střídavými listy. Květenstvím je lata. Květy jsou diskovité, často dvoubarevné, zatímco středové koruny jsou žluté, žlutohnědé, hnědé, načervenalé, nafialovělé, obvodové kvítky jsou žluté, hnědé, fialové, hnědé, načervenalé nebo i pruhované.

Odkud pocházejí

Zápleváky pocházejí z tropického a subtropického pásma Severní a Jižní Ameriky. Odtud se jako okrasná rostlina začal šířit do Evropy, severní Afriky a Asie.

A proč se jim říká zápleváky

Není to z důvodu, že by byly považovány za plevel, ale spíše tím, že jak rostou, vytvářejí odnože a tím právě brání rozrůstání plevele.

zaplevak 600x390 - Záplevák – plevel, nebo rostlinka do zahrady

Zdroj foto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Helenium_hybrid.jpg

Jakou potřebuje péči

Záplevák potřebuje slunné místo, ale zároveň dostatek vláhy. Vhodná je propustná půda a častější zálivka. Když je na jaře přihnojíte kompostem, budou spokojené. Zápleváky se dobře rozmnožují dělením trsů.

Jejich největší výhoda

Jejich největší výhodou je to, že kvetou od poloviny léta do podzimu, tedy v době, kdy mnoho ostatních okrasných květin nekvete.

Jaké zápleváky pěstovat v našich zahradách

V našich zahradách můžete pěstovat záplevák podzimní, ale také spoustu kultivarů: krásný je například záplevák „Indianersommer“, který má velmi tmavě červené květy (středy i okvětní lístky), nebo třeba záplevák „Wonadonga“ s oranžovými lístky a tmavým středem. Žluté květy pak mají kultivary záplevák „Bigelův“ a záplevák „Butterpat“ – první má tmavý střed, druhý je žlutý celý.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář