ruze

Jak pečovat o řezané květiny, aby vám co nejdéle vydržely

Řezané květiny: Možná už se vám stalo, že jste dostali nádhernou kytici, ale při nesprávné péči vás neobšťastňovala tak dlouho, jak byste si přáli. Když příště dodržíte těchto pár zásad, budete určitě spokojenější.

Jak dlouho jednotlivé květiny vydrží

Udává se, že nejméně vydrží růže – několik dní. Jsou ale některé odrůdy, které vydrží až 2 týdny, a já sama mám zkušenost, že mi první růže od mého budoucího manžela vydržela 3 týdny! (Brala jsem to tehdy jako znamení, že je to ten pravý 🙂

Nejdelší dobu asi vydrží chryzantémy – až 3 týdny, ale ty zase mají pochroumanou pověst, že jsou určeny především na hrob.

Všechny ostatní květiny můžeme zjednodušeně zařadit mezi tyto dvě.

tulipan 600x399 - Jak pečovat o řezané květiny, aby vám co nejdéle vydržely

Zdroj foto: pixabay

Nejdůležitější zásady správné péče

Jakmile květiny dostanete, seřízněte jim stonky šikmo asi o 2 cm a odstraňte listy a popřípadě i výhonky, které by byly ve váze pod vodou. Vyčištěnou vázu (nejlépe skleněnou) naplňte vlažnou vodou asi do ¾. Příliš mnoho vody také není dobré. Vázu s květinami umístěte na místo, kde není průvan, horko, topení, zrající ovoce, cigaretový kouř anebo přímé paprsky dopadajícího slunce. To všechno totiž květinám zkracuje životnost.

Další péče

Další péče už spočívá pouze v tom, že každé 2 až 3 dny vyměníte vodu, seříznete stejným způsobem stonky a doplníte výživu, kterou jste s kyticí dostali. K seřezávání květin použijte ostrý nůž, popřípadě zahradnické nůžky. Chryzantémy je lepší zalamovat ručně. Cibulnaté rostliny (hyacinty, narcisy, tulipány) zase mohou mít téměř rovný řez, protože mají silné stonky, které dobře sají vodu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář