Zázvor je považován za jeden z nejvíce účinných přírodních léků. Proč byste ho měli mít doma? V čem tkví jeho výjimečnost? Využijte jeho léčivou sílu i prospěšné účinky nejen v kuchyni. Jaké další možnost se nabízí, o kterých jste doposud nevěděli?
Zázvor coby přírodní všelék
Zázvor obecný je vytrvalou rostlinou, která se pěstuje zejména v teplých a vlhkých oblastech, především v Asii. Ke konzumaci a k veškerému dalšímu pozitivnímu využití se používá část z rostliny, konkrétně její oddenek. Zázvor obsahuje vitamíny A, B, C, E, prospěšné minerály, jako je vápník, hořčík, draslík a gingerol, který může za ostřejší a výraznější chuť zázvoru.
I když někdo může mít jisté výhrady vůči právě jeho typické chuti a aroma, rozhodně stojí ho vyzkoušet a dát mu šanci, neboť v mnohém je nenahraditelný. A jeho intenzivní aroma a štiplavější chuť je možné také zmírnit do jisté míry.
Léčivá síla zázvoru aneb s čím vším pomůže
- Efektivní pomoc při chřipkovém, virovém a infekčním nachlazení
- Působí antibakteriálně
- Posiluje imunitní systém
- Má prohřívací účinky
- Ulevuje od nevolnosti v těhotenství i při cestování
- Odkyseluje organismus
- Pomáhá při hubnutí stimulací přirozené chutě k jídlu
- Urychluje metabolismus
- Stimuluje krevní oběh
- Účinný pomocník při nadýmání a pálení žáhy
- Působí jako prevence proti chronickému onemocnění dýchacích cest
- Působí jako afrodiziakum
- Zlepšuje funkci mozku, zlepšení paměti apod.
- Snižuje hladinu cholesterolu
- Ulevuje od bolesti hlavy a celkově tlumí bolest, záněty
- Zlepšuje trávení
- Podporuje kardiovaskulární systém
- Efektivní pomoc při astmatu
- Je silným antioxidantem, který eliminuje amyloidové plaky v mozku, které jsou spojovány se vznikem Alzheimerovy choroby a dalších degenerativních onemocnění mozku
Využití zázvoru v kuchyni, kosmetice i domácnosti
O mnohostranném využití zázvoru v kuchyni je všeobecně známo. Samozřejmě nejúčinnější je v čerstvé formě, kdy z něj je možné si udělat zázvorový čaj, limonádu, punč, sirup, použít k vaření, na pečení, k výrobě zmrzliny, jogurtových nápojů či jako výborná příloha k sushi.
Zázvor v sušené formě je vhodný jak na pečení i vaření, přísada do kořenících směsí, do omáčky, polévky apod. Další možností je nakládaný zázvor, který se nakládá do medu, cukru či etanolu. V tomto případě má využití coby ingredience do sladkostí, jako jsou bonbóny, lízátka, ale také žvýkačky či jako potravinový doplněk. Rovněž nakládaný zázvor je skvělou přílohou k sushi.
Obklad či masážní olej ze zázvoru je možné si vyrobit doma. Ze zázvoru si můžete udělat domácí zábal nebo ho scedit a nalít do koupele. Zázvorový masážní olej doma vyrobený uchovávejte v lednici. Příprava je snadná, stačí kořen zázvoru vymačkat a v poměru 1:1 smíchat se sezamovým olejem. Před použitím vždy protřepejte.
Pleťová maska i přírodní leštidlo
V kosmetickém průmyslu se využívají dezinfekční účinky zázvoru. Vy si můžete udělat domácí pleťovou zázvorovou masku. Stačí uvařit si ze zázvoru čaj, nechat vychladnout a po té do něj namočte čistou bavlněnou látku a přiložte na obličej, nechte cca 15 minut působit. Masku je možné připravit i ze sušeného závoru, který přidáte k rozmixovanému banánu či jiné hodnotné surovině.
Zpracování slupek
Nevyhazujte ani slupky ze zázvoru. Můžete je usušit jako citrónovou kůru a nechat si jimi provonět byt. Nebo můžete slupky vylouhovat ve vodě a pak přelít do rozprašovače s trochou octa. Tímto získáte skvělé přírodní leštidlo.
Zázvor je považován za jeden z nejvíce účinných přírodních léků. Proč byste ho měli mít doma? V čem tkví jeho výjimečnost? Využijte jeho léčivou sílu i prospěšné účinky nejen v kuchyni. Jaké další možnost se nabízí, o kterých jste doposud nevěděli?
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz