Jeho plody vypadají i chutnají jako borůvky, avšak nejsou to borůvky. Zimolez kamčatský je keř velmi nenáročný. A to není všechno.
Odkud pochází
Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) pochází, jak již název napovídá, z Kamčatky. To je také důvodem toho, že je velmi otužilý, přizpůsobivý a zcela mrazuvzdorný.
Co potřebuje k růstu
Na rozdíl od borůvek nepotřebuje kyselou půdu, stačí mu jakákoliv zemina od písčité až po jílovitou, pokud ji správně proložíte kompostem. Má raději plné slunce, ale poroste i v polostínu, kde však nebude tolik plodit.
Je cizosprašný
To znamená, že k sobě potřebuje keř podobné odrůdy, aby došlo k opylení. Nejlepší bude, pořídit si dva keře zimolezu kamčatského, každý z jiného kultivaru. Pro naše podmínky se hodí kultivary Altaj a Amur, které byly vyšlechtěny na Slovensku.
Kdy a jak jej vysadit
Vysazovat zimolez kamčatský se doporučuje na podzim nebo na jaře. Vybírejte zdravé sazenice s cca 5 pruty a sázejte je do jámy, která bude dvakrát větší než kořenový bal. Na dno jámy je nejvhodnější kompost a celá sazenice by měla být vsazena asi o 3 cm hlouběji, než byla v původním kontejneru. Mezi jednotlivými sazenicemi udržujeme rozestup asi 1 metr.
Prořezávání
Zimolez vůbec nepotřebuje prořezávání první 3 roky. Poté už bývá dost hustý a košatý, takže byste měli přistoupit ke zmlazovacímu řezu. Nejlépe se provádí na jaře, aby keř zase bohatě obrostl. Vyřezáváme všechny větve, které rostou do středu, dále staré a suché větve, ostatní větve zkrátíme na 2/3 délky. Tento řez nemusíme provádět každý rok, stačí jednou za 2–4 roky.
Jak je to s plody
Zimolez začíná plodit třetím rokem. Plody sbíráme po celé léto a můžeme je konzumovat syrové, sušit, dělat z nich marmelády nebo želé. V každém případě budeme mít zásobárnu vitamínů C, A, P, vitamínů skupiny B, hořčíku, draslíku a sodíku, a dokonce prý plody pomáhají při angíně a podrážděném žaludku.
Pustíte se do pěstování této rostliny?
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz