jablka t

Vybíráte jabloně do zahrady? Dbejte na tyto znaky

Možná zakládáte zahradu zcela novou, nebo jen obměňujete staré stromy ve stávající zahradě, v obou případech se vyplatí přemýšlet dopředu o vhodných odrůdách jabloní, abyste pak nebyli nemile překvapeni, že jabloň neplodí nebo je napadána chorobami a škůdci. Řiďte se následujícími znaky:

Zda se jedná o jabloň letní, podzimní, nebo zimní

Asi prvním znakem, který vás bude zajímat, je to, zda je odrůda letní, podzimní, nebo zimní. Jestliže hledáte jabloně, které vám budou plodit jablka na uskladnění tak, aby vydržela prakticky po celou zimu, pak jednoznačně sáhněte po zimních odrůdách – těch je také zdaleka nejvíce, cca kolem 70. Podzimní odrůdy mívají sladké plody, avšak skladovat se dají maximálně 2 měsíce, a to ještě v dobrém sklepě, odrůd je kolem 20. Letní odrůdy jabloní plodí nejdříve, některé již v červenci, ale plody nejsou vhodné pro uskladnění, odrůd je cca 15.

Jaký je vzrůst stromujablka - Vybíráte jabloně do zahrady? Dbejte na tyto znaky

Podle velikosti zahrady volte i konečný vzrůst stromu. Z letních odrůd mezi menší patří např. James Grieve Red, ostatní jsou spíše středního vzrůstu. Podzimní odrůdy jsou nejčastěji středního vzrůstu. A ze zimních si můžete vybrat např. Anetu, Goldstar a Jonagold se středním vzrůstem, nebo naopak Resistu, Rosanu nebo Rubiolu s bujným a hustým růstem.

Jaké vyžaduje stanoviště

Ačkoliv většina jabloní jsou nenáročné na stanoviště (půda, mrazuvzdornost apod.), existují i druhy, které vyžadují speciální podmínky. Např. Golden Delicious (zimní) potřebuje teplé stanoviště a výživnější půdu, jinak bude plodit málo a menší plody. Odrůda Idared zase poroste spíš ve vyšších polohách a potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Poněkud méně pěstovaný Lotos také potřebuje vyšší a chladnější stanoviště, neboť v teplých oblastech často trpí padlím.

Jak je odrůda odolná vůči chorobám a škůdcům

Nejčastějšími chorobami jabloní jsou padlí a strupovitost. Vhodnými podmínkami a zvolením vhodného stanoviště lze těmto chorobám do značné míry předejít, přesto je lepší se hned zpočátku zajímat o to, jak je vybraná odrůda odolná. Z letních odrůd jsou plně odolně vůči padlí i strupovitosti Hana, Julia a James Grieve Red. Podzimní odrůdy (Akane, Diadem aj.) jsou jen středně odolné vůči těmto chorobám. Ze zimních jsou velmi odolné Florina, Karmína, Melodie, Rosana, Rubinola aj.), naopak oběma chorobami často trpí Golden Delicious a Melrose.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

twenty − 7 =