semena rostlin

Několik kroků, jak pěstovat rostliny ze semínek v bytě, nebo v domě

Získejte rychlejší začátek svého vegetačního období tím, že začnete pěstování svých vlastních rostlinek ze semínek uvnitř domu nebo bytu. V tomto článku vám poskytneme návod, jak na to.

Pěstování zeleniny nebo květin ze semínek může vyžadovat trochu úsilí, ale přináší hned několik výhod:

  • Ze semen je dostupných více odrůd ovoce, zeleniny i květin.
  • Je to levnější.
  • Když si pěstujete své vlastní rostliny, získáváte kvalitu (kterou vám již zakoupené rostlinky zaručit nemusí).

Pokud se rozhodnete začít pěstovat ze semínka, další otázkou, na kterou je třeba odpovědět, je, zda sadit semínka venku, nebo uvnitř. Odpověď závisí na množství rostlin, kolik prostoru musíte věnovat pěstování uvnitř a délce vegetačního období. Mějte na paměti, že rostliny, které začaly v interiéru, mají vyšší míru přežití než ty, jejichž pěstování bylo zahájeno venku. Můžete rozhodovat případ od případu.

sazenice - Několik kroků, jak pěstovat rostliny ze semínek v bytě, nebo v domě

Sedm kroků pěstování ze semen uvnitř

Pěstování zeleniny, nebo jiných rostlin ze semen můžete rozdělit na sedm kroků:

  1. Připravte si nádoby na pěstování. Vyčistěte je, na spodní stranu nádob udělejte odvodňovací otvory a vyložte je vrstvou novin.
  2. Připravte si vhodnou půdu. Ta bude záviset na tom, jaký typ rostlinky chcete pěstovat.
  3. Vyplňte nádoby na pěstování půdou. Dole můžete přidat vrstvu písku pro lepší odvodnění.
  4. Zasejte semena. Nejjednodušší způsob, jak zabránit míchání, je zasadit pouze jednu odrůdu semen na jednu nádobu. Jako obecné pravidlo platí, že semena by měla být pokryta třikrát takovým množstvím půdy, jako je jejich průměr.
  5. Označte nádoby. Označte si každou nádobu názvem rostlinky, kterou vysazujete, datem vysazení, očekávaným termínem klíčení (ten se dozvíte z obalu, ve kterém jste semínka koupili).
  6. Zalijte vodou. Chcete vlhkou, ale ne příliš mokrou půdu.
  7. Zakryjte nádoby. Zakryjte nádoby se semínky plastovým obalem, nebo mikrotenovým sáčkem. To udrží konstantní vlhkost. Semena jsou velmi citlivá na množství vody, kterou dostávají. Příliš mnoho vody, nebo příliš málo vody výrazně ovlivní vaši úspěšnost. Odstraňte tento kryt, jakmile semena vyklíčí, abyste předešli onemocnění rostlin způsobených vlhkostí.

Jakmile vaše sazenice vyvine pravé listy (obvykle druhá sada listů), je čas jim dát větší prostor. Vytáhněte sazeničky z nádoby i s půdou a přesaďte je.

Přesazování

Nechte své rostlinky v interiéru tak dlouho, dokud nepomine nebezpečí mrazu. Můžete rostlinky postupně zvykat na drsnější venkovní prostředí tak, že je necháte několik dní v chladnější, ale světlé místnosti, nebo je přenesete ven a necháte je v nádobách, ve kterých byly zasazeny na několik dní. Až po aklimatizaci je můžete přesadit do půdy. Pokud je to možné, pro přesazení si vyberte mírný den, nejlépe když bude polojasno.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít