Dokud není půda zasažena mrazem, lze do její vřelé náruče zasadit celou řadu odolných dřevin, vhodných pro živé ploty. Buky, habry, thúje a další se dokáží při vhodných podmínkách velmi rychle vytáhnout do šířky i do délky. Někdy jim však v žádoucí expanzi sami zabráníme prostou školáckou chybou.
Zdravé kořeny? Zbytečně se bojíme
U sazenic prostokořenných zpravidla žádná obtíž nebývá. Jednoduše je svěříme půdě, podpoříme vhodným hnojivem a zálivkou a těšíme se z jejich bujného růstu. Proč se však podobného efektu u rostlin z kontejnerů často nedočkáme? Vždyť bývají zpravidla silnější, větší a kvalitnější!
Problém tkví v tom, jak s nimi během výsadby zacházíme. Opatrně je vyjmeme z kontejneru s neporušeným kořenovým balem, vložíme do vyhrabané jámy, zasypeme hlínou… Výsledkem je tzv. „květináčový efekt,“ kdy rostliny velmi dlouho využívají jen kořeny, vzniklé v jejich původním balu a nové vysílají do okolí jen nesměle.
Sázení živého plotu? Vždy do praktické rýhy
Dejte si rovněž tu práci a místo několika samostatně vhloubených děr vytvořte pro budoucí živý plot dostatečně hlubokou a širokou rýhu se zkypřenou a vyživenou zeminou. Růst kořenů tak nebude omezen mechanickými překážkami a vy se na zahradě rychle dočkáte příjemného stínu a vítaného soukromí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz