leknín t

Jak zazimovat lekníny v malých a velkých jezírkách

Pravidelnou starostí všech zahrádkářů, kteří mají na zahradě umělé nebo přírodní jezírkolekníny, je to, jak tyto nádherně kvetoucí rostliny zazimovat. V zásadě existují 2 možnosti, ze kterých ovšem musíte volit podle nadmořské výšky stanoviště a velikosti jezírka.

Lekníny v nádobách (v malých jezírcích)

V malých umělých jezírcích pěstujete lekníny spíše v nádobách, protože je to praktické při přenosu na stanoviště pro přezimování. V malém, nepříliš hlubokém jezírku, a rovněž při nadmořské výšce vyšší než 600 m n. m. nemohou lekníny přezimovat, jelikož hrozí promrznutí vody až ke dnu. Nádoby s lekníny tedy vyjmeme a přeneseme nejlépe do sklepa, kde nemrzne. Na druhou stranu lekníny při přezimování nemilují ani příliš teplo, takže optimální teplota by se měla pohybovat mezi 1 až 5 °C. Při vyšších teplotách by mohly pouštět výhony, což je ale nežádoucí jev.

leknín - Jak zazimovat lekníny v malých a velkých jezírkách

Před zazimováním všechny lekníny prohlédněte, očistěte a všechny špatné, nemocné či poškozené části nemilosrdně odřízněte, jinak vám bude rostlina zahnívat a může i zcela uhynout. Leknínům se bude nejlépe dařit ve velké nádobě s vodou (vana), aby byly neustále ponořené.

Lekníny ve velkých jezírcích

Lekníny, které pěstujete v dostatečně velkých vodních nádržích a které mají na dně dostatek bahna, aby se do něj mohly stáhnout, zároveň by vaše jezírko mělo být v nadmořské výšce do 600 m n. m., anebo alespoň musíte mít jistotu, že voda nezamrzne až ke dnu, nechte přezimovat v jezírku. Samozřejmostí je, že jezírko zůstane naplněné vodou. Výška vodního sloupce nad rostlinou by měla být alespoň 50 cm.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít