Drmek obecný je dnes bylinkou spíše pro ženy. Je sice znám již od starověku (byl zasvěcen bohyni plodnosti Héře) a ve středověku se mu přezdívalo mnišský pepř, protože měl potlačovat sexuální touhu, ale dnes se na něj mohou ženy spolehnout při problémech s menstruací, otěhotněním i při menopauze.
Odkud pochází
Drmek obecný pochází ze Středomoří a z Asie. Dá se však úspěšně pěstovat na vaší zahrádce, vyžaduje pouze plné slunce, propustnou a humózní půdu a vyšší zálivku.
Co bylinka obsahuje
Bylinka je ceněna zejména pro obsah látek, které napodobují ženské hormony, dále obsahuje flavonoidy a silice.
Co se sbírá a proč
Sbírají se plody, a to dozrálé na podzim. Plody se hodí k sušení. Vnitřní použití nálevu z drmku je velmi široké: při premenstruačním syndromu, při bolestivé menstruaci, při nepravidelné menstruaci, při problémech s otěhotněním – zlepšuje ovulaci, pro zlepšení laktace, při problémech během menopauzy (návaly horka, výkyvy nálad, přibírání na váze atd.).
Nálev z drmku obecného
Nálev/čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky sušených plodů šálkem vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a poté přecedíme. Pijeme teplé až 3x denně. Můžeme užívat dlouhodobě, nedoporučuje se pouze v době těhotenství – mohl by vyvolat potrat.
Tinktura z drmku obecného
Tinkturu vyrobíme doma následovně: Sušené plody drmku obecného dáme do sklenice a zalijeme kvalitním alkoholem nebo 80%ním lihem tak, aby byly ponořené. Dáme louhovat např. na okno po dobu alespoň 14 dnů. Poté přecedíme, zbytky plodů můžeme propasírovat. Nalijeme do menších tmavých lahviček a uchováváme v chladu. Používáme několik kapek do čaje nebo vody 1–3x denně.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz