Pokud se chcete zbavit nepříjemných skvrn na oblečení a vlhkých koláčů v podpaží, nejspíš sáhnete po nějakém vysoce účinném přípravku z drogerie. Ale věděli jste, že stejně účinnou pomoc můžete získat i z přírody? Objevili jsme pro vás čtyři účinné bylinky bojující proti pocení a poradíme, jak je co nejlépe využít.
Šalvěj, přeslička, kopřiva a ořech – to jsou naši bojovníci za čistá trička a voňavé podpaží. Bude jim to sice trochu trvat, ale zato v sobě neobsahují ani kapičku chemie.
Šalvěj můžete vyzkoušet jako tinkturu i čaj
Pouhé tři týdny intenzivní šalvějové kúry stačí, aby se vaše pocení radikálně omezilo na několik dalších měsíců. Delší doba se ani nedoporučuje, mohly by se naopak dostavit nežádoucí účinky (zejména křeče a pocit omámení). Šalvěj není vhodné užívat během těhotenství, u kojení po šestinedělí naopak problém není.
Šalvějový čaj – nechutná, ale pomůže
Budete potřebovat jednu rovnou lžičku sušených šalvějových lístků a půl litru horké vody. Bylinku zalijte v hrnku a deset minut počkejte. Popíjejte během celého dne nebo vypijte čaj ještě teplý ráno před snídaní.
Tinkturu využijete zevně i vnitřně
Že bylinkovým čajům právě neholdujete? Nevadí. Připravte si místo nich účinnou šalvějovou tinkturu. Tři lžíce sušené šalvěje zalijte 500 ml kvalitní alkoholu. Nechte odpočívat 10-30 dní a poté přeceďte.
Denní dávka je deset kapek tinktury (doporučujeme užívat se lžící vody). A pokud se vám potí zejména nohy, dopřejte si koupel z 20 kapek tinktury a dvou litrů vody. Vydržte 15-20 minut a opakujte každý den po dobu dvou týdnů.
Přeslička rolní pomůže i s vlasy
Dříve se odvar z přesličky rolní používal zejména při redukci pocení během onemocnění tuberkulózou, ale pomůže i vám. Sušená nať se hodí zejména na přípravu čajů a odvarů.
Přesličkový čaj dodá vašemu organismu křemík
250 m horké vody a 1 lžíce sušené natě – to je recept na přesličkový čaj. Stačí nechat 15 minut odstát a popíjet během dne. Mimochodem přesličkovou nať si raději kupte v lékárně, při sběru byste ji totiž mohli zaměnit za jiné jedovaté druhy přesliček. Chuťově sice není čaj nic moc, ale dodá vašemu tělu křemík. Ten pomáhá s hojením ran a přispívá ke krásným a hebkým vlasům. Mimo to přeslička čistí i krev a cévní systém. V lidové medicíně se přeslička také používala při snížení krevního tlak a zmírnění bolestí při onemocnění kloubů.
Přesličkový odvar proti pocení rukou i nohou
Přesličkový odvar připravte z dvojnásobného množství přesličkové nati a každý den s ním oplachujte ruce i nohy, příp. jiná místa na těle, kde se často potíte (například záda). Ve spojení s dubovou kůrou je přeslička dobrým tipem i na účinnou tinkturu, brání pocení a rozvoji nežádoucích plísní a mikrobů v problematické oblasti mezi prsty u nohou. Budeme potřebovat:
- 150 gramů suché přesličky
- 30 gramů dubové kůry
- 200 ml alkoholu
Vše nechte společně dva týdny vylouhovat, a poté s tinkturou potírejte problematická místa 2-3x denně.
Rychlý pomocník na cesty – ořech královský
Potřebujete zatočit s pocením hned nebo se vám nechce na túru tahat drahé tinktury? Pomůže vám odvar z listů ořechu královského. Ten zastavuje pocení okamžitě na místě, které jím potřete, i když jen na čas. Budete potřebovat lžíci sušených listů, kterou přelijete 300 ml vody. Louhujte 30 minut a přeceďte. Do odvaru namočte kapesník nebo vatový tampon a aplikujte ho na všechna problematická místa. Dokáže potlačit nadměrné pocení až na několik hodin.
Po kopřivě už pot tolik nepáchne
I když kopřiva dvoudomá nepatří mezi klasické bylinné antiperspiranty, může vám pomoci alespoň od nepříjemného zápachu vašeho potu. Dvě lžičky kopřivy zalité 250 ml horké vody stačí louhovat deset minut a vpít. Opakujte třikrát denně během čtrnácti týdnů. Během této doby si skvěle pročistíte krev a zbavíte se otravného zápachu skutečně nadlouho. Navíc svému tělu dodáte řadu důležitých látek, například chlorofyl, betakaroten, vitamíny skupiny B , vitamín C, hořčík, vápník a kyselinu křemičitou.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz