Právě teď na podzim je ten nejvyšší čas poohlédnout se po vhodných sazeničkách kiwi neboli aktinidie, neboť je ještě stihnete zasadit, aby se chytly do prvních mrazíků. Je jen na vás, zda zvolíte aktinidii význačnou (tzv. minikiwi), nebo aktinidii velkoplodou.
Jaký je rozdíl mezi minikiwi a aktinidií velkoplodou
Zásadní rozdíl je v tom, že minikiwi vydrží i naše zimy s mrazy, zatímco aktinidie velkoplodá se lépe pěstuje ve sklenících či fóliovnících, pouze obyvatelé tradičních teplejších oblastí si ji mohou dovolit pěstovat venku (Polabí, jižní Morava).
Co kiwi potřebuje
Kiwi potřebuje propustnou a výživnou půdu. Dále vyžaduje teplé a slunné stanoviště, ideální je jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní strana. Vzhledem k tomu, že se jedná o popínavou liánu, potřebuje oporu – zeď nebo pergolu apod. Také nezapomeňte, že je potřeba si koupit rostlinky samčí i samičí, abyste se dočkali plodů. Zálivku vyžaduje střední a hnojení především ve vegetačním období tak, aby mělo dostatek dusíku, vápníku a draslíku.
Tvarování rostlin
Kiwi roste poměrně rychle a rostlinky potřebují tvarovat. Hlavní, kosterní větve vyvazujte jednotlivě k opoře, aby se vám nevytvořila nepřehledná změť větviček. Koncové výhony pak musejí mít dost prostoru a světla, aby se na nich mohli tvořit květy, ze kterých pak dozrávají plody.
Kdy a jak sklízet plody
Plody aktinidie dozrávají na podzim. Měly by být měkké, šťavnaté a sladké. Měkkost poznáte na omak, pak již stačí plody ochutnat. Plody kiwi jsou obvykle nejlepší k přímé konzumaci, ale docela dobře se dají i usušit nebo slouží pro výrobu kompotů. U plodů nevadí, přejdou-li mrazem. Získají tak sladší chuť – podobně jako například vinná réva.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz