ecko

Pořiďte si zahradu v řeckém stylu

Také při svých cestách do zahraničí obdivujete místní zahrady, stromy a rostliny? Řecké podmínky sice nejsou stejné jako ty české, ale postupné oteplování a dlouhá, horká a suchá léta nahrávají pěstování alespoň některých plodin.

Kde se řecká zahrada vytvoří nejsnáze

Nechceme vás zrazovat od toho, abyste si vytvořili oázu řeckého klidu kdekoliv, ale přece jen obyvatelé Polabí nebo jižní Moravy na tom budou o něco lépe, protože je zde trvaleji sucho a také o několik stupňů tepleji.

Které jižní rostliny můžete pěstovat přímo na zahradě

Přímo na záhonech a na zahradě můžete bez obav pěstovat mrazuvzdorné banánovníky, mrazuvzdorné fíky, kiwi a některé druhy palem. Protože pravděpodobně nebudete mít kiwi plantáže jako v Řecku, pamatujte na to, že kiwi je obvykle rostlina dvoudomá a potřebuje alespoň jeden exemplář samčí a jeden samičí.

Které rostliny dát raději do nádob

Abyste si v létě užili řeckou atmosféru, ale na zimu mohli rostliny odnést domů, pěstujte následující druhy v nádobách: ostatní fíky a banánovníky, oleandry, venkovní ibišky, mandarinkovníky, citronovníky, pomerančovníky a olivovníky. Nádoby volte keramické, popřípadě plastové, a čím větší, tím lepší.

Zahradu doplňte „domácími“ rostlinami

Celou zahradu umocní rostliny, které se u nás pěstují běžně a v Řecku je na zahradách také najdeme. Jedná se zejména o muškáty, voskovky, juku, ze zeleniny pak papriky a chilli papričky, rajčata, dýně a melouny.

Živý plot

Jestli plánujete živý plot, zapomeňte na túje a použijte cypřiš. Jeho vysoké vznešené koruny dojem z cizokrajné zahrady jenom umocní.

Osvětlení

Nezapomínejte na osvětlení. To je důležitou součástí řecké zahrady, protože po odpolední siestě se zde žije dlouho do noci. Hodí se elektrické, solární, některé lampičky mohou být zavěšeny na vzrostlém stromě. Významné je také osvětlení kolem posezení – po práci si zasloužíte odpočinek a klasické řecké frappé.

Další dekorace

Aby zahrada působila celistvě, doplňte ji dalšími vhodnými dekoracemi. Hodí se socha v řeckém stylu, dekorace či věnec z mušlí, které jste si přivezli z dovolené, květináč ve tvaru lodi nebo třeba kormidlo zavěšené na stromě. Fantazii se meze nekladou, a pokud máte rádi Řecko rádi tak jako já, pak si určitě poradíte sami.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít