Dřišťál obecný jistě znáte všichni – jeho plody visí na stromech až hluboko do zimy. Věděli jste ale, že obsahují stejné množství vitamínu C jako třeba citrony? To už je důvod si je nasbírat, usušit a využívat je po celou zimu, nemyslíte?
Jak a kdy plody dřišťálu sbírat
Plody se sbírají od podzimu do zimy, přemrznutí jim nevadí. Na sbírání si nezapomeňte rukavice, protože větvičky mají trny. Bobule dřišťálu však visí v hroznech bez trnů.
Jak plody nejlépe usušit
Plody nemyjte a usušte je na plechu vyloženém pečicím papírem v jedné vrstvě. Pokud je potřebujete usušit rychleji, vhodná je jak sušička na ovoce, tak i horkovzdušná trouba – v ní nastavte teplotu na 50 °C a nechte dvířka na malou škvírku otevřená, aby mohla unikat vlhkost. Plody musí být naprosto suché a tvrdé, abyste je mohli dále namlít.
Co se sušenými plody
Možností je hned několik. Dobrý a léčivý zejména na začátku nachlazení je čaj, který jednoduše vyrobíte tak, že lžíci sušených plodů přelijete vroucí vodou, necháte 15 minut louhovat a po přecezení pijete až 3x denně.
Další možností je namlít suché plody jako kyselé ochucovadlo do zálivek na saláty, koláčů, pečiva, mléčných koktejlů apod. Nejlepší je dát suché plody do mlýnku na koření, aby byl prášek vždy čerstvý. Suché plody pak skladujeme ve vzduchotěsných skleničkách.
A pěkným zpestřením zejména pro děti může být, když pár sušených plodů dřišťálu přidáte do rýže, ihned získáte barevný pokrm, který nejen lahodí oku, ale je i zdravý. Plody nechte v rýži dostatečně nabobtnat, aby byly měkké a stravitelné.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz