Může se to stát každému. Na jaře jste zasadili stromek, ale ten napadla nějaká choroba nebo škůdce (v našem případě housenky) a stromek téměř zašel. Pak ale znovu obrostl – ve spodní části. Co s ním?
Zjistit, jestli jsou nové výhonky nad štěpem, nebo pod ním
Nejprve zjistěte, jestli nové výhonky vyrazily nad místem štěpováním, nebo pod ním. Pokud vyrazily pod ním, nemá smysl stromek dále udržovat, protože nebude mít vlastnosti štěpu, ale podnože. Takový stromek vyryjte a příští jaro (nebo ještě teď na podzim) jej zkuste nahradit jiným. Jestliže jsou však alespoň některé výhonky nad místem štěpování, vyplatí se ještě zkusit stromek zachránit.
Jak postupovat při záchraně stromku
- Odstraňte všechny výhony pod místem štěpování – tyto výhony by pouze ubíraly stromku živiny a sílu.
- Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva.
- Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev. Tento výhon nemusíte nijak zkracovat.
- Pro jistotu si můžete ponechat ještě druhý silný výhon a teprve na jaře se rozhodnout, který budete považovat za novou středovou kosterní větev.
- Ostatní výhony odstraňte, protože u země se nedá vytvořit koruna. Také se může stát, že žádné ostatní výhony nebudou a celý stromek bude vypadat jen jako jeden „prut“. Takto pravděpodobně vypadal, i když jste si jej koupili. Protože však došlo k poškození stromku, budete na jaře vlastně o jeden rok pozadu.
- Stromek vydatně zalijte, aby měl dostatek vláhy. Při suché zimě jej také zalévejte.
- Kolem stromečku důsledně udržujte plochu bez trávy, která by mu ubírala živiny.
- Na zimu půdu kolem stromku prokypřete a kolem kmenu důkladně mulčujte (trávou, mulčovací kůrou, spadaným listím).
- Hrozí-li poškození zvěří (např. zajíci), udělejte stromečku ohrádku z drátěného pletiva, nebo jej natřete vápnem.
Uvidíte, že při troše štěstí i takovýto stromek zachráníte.
Stromek zespodu znovu obrazil Ponechali jsme dvě nejsilnější větve nad bodem štěpování.
(Chybí ještě nakypřit půdu, zamulčovat a udělat ochranu před zajíci.)
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den prosím o radu jestli se dá zachránit meruňka asi před třemi lety jsem zakoupila meruňku pěkně narostla kmínek má asi 6 cm v průměru ale u země je prasklá a v létě se tam objevili mravenci tak se chci zeptat zda jí to vadí a jak by se to dalo ošetřit .Děkuji za odpověď.