kdoule

Vyrobte si lahodný kdoulový džem

Jestli vás nějaký džem zahřeje na duši i na těle přes zimu, pak to určitě bude ten z kdoulí. Ať již máte kdoule vlastní, nebo je budete muset koupit, neváhejte a tento výborný džem vyzkoušejte. Nejlépe je zkombinovat kdoule ještě s jablky nebo hruškami.

Co budete na džem potřebovat

Na kdoulový džem si připravte tyto suroviny:

– 1 kg kdoulí,

– 1 kg jablek nebo 1 kg hrušek nebo 0,5 kg jablek a 0,5 kg hrušek,

– 1 kg želírovacího cukru 2:1

– cca 150 ml vody,

– 2 hřebíčky,

– 1 celou skořici,

– šťávu z jednoho citronu nebo sáček kyseliny citronové,

– cca 20 ml kvalitního koňaku.

Postup výroby

Nejprve zpracujeme kdoule. Je třeba je oloupat, odstranit stopky i zbytky květů (jako u jablíček). Poté plody nakrájíme na čtvrtky. Nakrájené ovoce zalijeme vodou, přivedeme k varu a vaříme asi půl hodiny. Potom propasírujeme. Teprve nyní přidáme na kostičky nakrájená jablka (hrušky), hřebíčky, skořici, citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou a koňak. Opět přivedeme k varu a přidáme želírovací cukr (je vždy lepší přidat jej až do vařící se hmoty, protože se rychle rozpustí a nepřichytí se k nádobě). Vaříme podle návodu (asi 5 minut) a poté ihned plníme do čistých vyvařených skleniček. Skořici a hřebíček můžeme vyjmout. Sklenice uzavřeme a otočíme na cca 5 minut dnem vzhůru. Poté obrátíme, necháme vychladnout a popíšeme (druh ovoce a hlavně datum).

Skladování a využití

Skleničky skladujeme na chladném a temném místě. Džem zcela jistě vydrží do příštího roku. Tento voňavý džem využijete na zákusky, dorty, slepování vánočního cukroví atd.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

ten + fourteen =