Přemýšlíte-li o nějaké kapradině do zahrady, můžete vyzkoušet třeba osladič obecný. Ve volné přírodě se vyskytuje po celé Evropě, je velmi nenáročný a jeho oddenky můžete použít jako přírodní sladidlo.
Jak osladič pěstovat
Jedná se o stálezelenou kapradinu, která má svůj původ v lesních ekosystémech. Proto potřebuje podobné prostředí i u vás na zahradě. Vyhovuje jí stín nebo polostín, dále vlhká humózní půda s kyselejším pH (můžete mu přidat rašelinu). Osladič snese i jílovité půdy. Dobře si rozumí s mechem.
Jak sklízet oddenky
Sladké nebo hořkosladké oddenky je nejlépe sklízet na podzim, když mají největší léčivou sílu. Vždy se snažte vykopat pouze část oddenku, aby kapradina mohla dále růst. Oddenky jsou blízko povrchu, takže není třeba kopat hluboko.
Jak oddenky zpracovat
Oddenky je dobré zbavit nečistot, umýt vodou a nechat na plechu vyloženém pečicím papírem usušit – buď čerstvým vzduchem v dobře větrané místnosti, anebo za pomoci sušičky či horkovzdušné trouby (na 50 °C). Oddenky pak můžeme skladovat celé nebo je namlít. V obou případech je dáme do vzduchotěsné skleněné nádoby s uzávěrem a skladujete v temnu a chladu.
Kam oddenky přidávat
Celé sušené oddenky můžete přidávat do omáček a likérů, ze kterých je po vyvaření nebo vyluhování zase vyjmeme. Namleté oddenky přidáváme do sladkých jídel nebo k masu, ale pozor vždy jen špetku.
Z léčivých vlastností využijeme oddenky např. při léčbě zácpy, žlučníkových a žaludečních potíží, nebo při zahlenění anebo při střevních parazitech. Stačí si z usušeného oddenku uvařit čaj. Oddenek přelijeme vroucí vodou a necháme louhovat až 20 minut. Po přecezení pijeme až 3 šálky denně.
A poslední rada je pro pěstitele orchidejí: Sušený sekaný oddenek přidejte do substrátu pro orchideje, získají z něj živiny potřebné pro růst i bohaté kvetení.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz