Na první pohled se podobá spíše pažitce. Na konci jeho stonků se totiž houpou malé fialové kvítky uspořádané do tvaru velké rozčepýřené koule. Jde o náš původní přírodní druh, ale skvěle se uplatní i v zahradní kultuře. A můžete ho sníst prakticky celý!
V minulosti byl česnek kýlnatý (Allium carinatum) mezi hospodyňkami velmi oblíbený. I to přispělo k tomu, že je dnes ve volné přírodě vzácný. Druhým důležitým faktorem je pak neustále se zmenšující prostor vhodných stanovišť, na kterých tento druh česneku roste. Vyhovují mu totiž zejména kamenité a křovinaté stráně, či slatinné a suchomilné porosty.
Jako okrasná rostlina proto nevyžaduje prakticky žádnou péči. Vyhovují mu slunná stanoviště nebo stěhovavý stín, a to od nížin až po horská úbočí. Vykvétá v červenci a pokud se nebudete chtít těšit jeho exoticky vyhlížejícími květy, můžete ho s klidem nasekat třeba do salátů.
Jedlá dekorace do vázy
Ale to není všechno. Na rozdíl od jiných bylinek vydrží rozkvetlé hlavičky česneku utržené a uložené ve vodě opravdu dlouho. Natrhejte si je do vázy spolu s úzkými zakulacenými listy a kochejte se jejich krásou třeba celý týden! A až vás omrzí, použijte je v kuchyni. Květy stříhejte s celým stonkem, jedině tak nezačnou předčasně od konce zahnívat.
Jak česnek kýlnatý použít?
S listy můžete nakládat stejně jako s běžnou pažitkou. Běžný strávník rozdíl mezi těmito dvěma bylinkami jen stěží pozná. Saláty, pomazánky, chlebíčky, sendviče – ale i omáčky nebo zeleninové směsi pod maso, tady všude se jejich tmavě zelená krása uplatní.
A jedlé jsou i květy, ty však tepelná úprava nenávratně zničí. Použijte je tedy jako jedlou dekoraci. Vydrolte je z jejich lůžek a posypte s nimi hotové pokrmy. Pustíte-li je do teplé kuchyně, posypte jimi hotový pokrm až těsně před servírováním. A zajímavou chuť mají i pacibulky česneku kýlnatého. Chcete-li si s přípravou jídla opravdu vyhrát, zbavte je tenkých fialových slupek, a lehounce osmahněte nebo poduste.
Skvěle jim to sluší v kombinaci s tvarohem, mrkví nebo několika kapkami olivového oleje. Nezklamou vás ani při slavnostních příležitostech. Počítejte však s tím, že jeden stonek vám nedá víc, než jen malou lžičku pacibulek, příprava pohoštění pro více hostů tak rozhodně nebude hotová za pár minut.
Náš tip: česnek kýlnatý (Allium carinatum) koupíte v každém lepším zahradnictví. Bývá označován také jako krasný česnek nebo česnek zahradní. Ověřte si proto vždy jeho latinské jméno, abyste omylem nekoupili dekorativně vyhlížející leč nejedlou odrůdu. V přírodě rostliny nesbírejte ani nevyrývejte. Mohli byste tak celou lokalitu nenávratně poškodit. Navíc cibule mají tendenci s přibývajícím věkem prorůstat stále hlouběji do země, odkud je často nedostanete ani rýčem. A to platí i pro zahradu. Kam česnek kýlnatý jednou zasadíte, tam už nejspíš navždycky zůstane. Volte proto jeho nový domov moudře!
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz