domaci stesti

Soleirolie anebo domácí štěstí v květináči

Dnes pro vás máme další tip na půvabnou pokojovku, kterou pěstovaly už naše babičky. Říkaly jí domácí štěstí a při pohledu na její křehké lístečky na tom docela jistě něco bude. Jde o soleirolii (Soleirolia), kterou jste dříve mohli sehnat pod názvem helxine. Svůj původ má ve Středomoří. Tady se pěstuje jako půdokryvná rostlinka na záhonech s letničkami, a často tu poslouží i místo trávníku. Dokáže totiž vytvořit svěže zelený nadýchaný koberec, plný drobných a křehkých lístků.

Soleirolie vám vykvete po celý rok

Ale vůbec se nenechte zaskočit tím, že ani ten největší lísteček nemá co do průměru více než 0,5 cm. Soleirolie vás totiž může potěšit i jinak. Nenápadné kvítky se objevují během celého roku, bývá jich však opravdu hodně.

Jako závěsná rostlina do interiérů (případně jako přenosná balkonovka v truhlíku) vás proto soleirolie určitě potěší. Zkrášlí vám všechny světlejší rohy. Bez světla se totiž neobejde, ovšem přímé slunce ráda nemá. Pokud to ovšem jinak nejde, popasuje se i se světějším polostínem. Musíte jí však dopřát teplotu, která v sezóně nikdy neklesá pod 20 °C.

Naopak v zimě mimo vegetační období jí pokles teploty nevadí. Tehdy snese i pokles na -10 °C. Dobře se jí tedy bude dařit na severním okně, v koupelně nebo na chodbě.

Kde a jak domácí štěstí pěstovat

Této půvabné pokojově krasavici se nejvíce zalíbí ve výživné a humózní zemině. Měla by být spíše kypřejší – jakmile substrát sesedne soleirolii okolo kořenům, přestává se jí dařit. Pokud to zpozorujete, jemně narušte povrch květináče vidličkou, nebo ji rovnou opatrně přesaďte.

soleirolia - Soleirolie anebo domácí štěstí v květináči

Zdroj foto: envato

V době vegetačního období (zhruba od dubna do listopadu) potřebuje vydatnou zálivku, ovšem pokud možno měkkou vodou. Chlór nesnáší, takže vodu z kohoutku nechte předtím alespoň odstát. A dejte si pozor na to, aby substrát nikdy nevyschl, jinak začnou soleirolii rychle zasychat a žloutnout listy.

Potřebuje také spoustu živin – nejlépe se jí tedy zavděčíte hnojivem pro pokojové rostliny, používaným během vegetace každé dva týdny- V zimě pak kromě zálivky omezte i hnojení. Ovšem vynechat ho by byla chyba. Vzpomeňte si proto na své domácí štěstí přibližně jednou za měsíc s poloviční dávkou hnojiva. Na jaře se pak dočkáte o to rychlejšího růstu

A abychom nezapomněli, soleirolie miluje také vysokou vzdušnou vlhkost, takže květináče nezapomeňte postavit na misku s kamínky a v horkých dnech ji pro jistotu také roste.

Náš tip: Jde o květinu, vhodnou i do terárií. Velmi rychle tu při vysoké vlhkosti utvoří nadýchané „bochánky.“

Při pěstování soleirolie nezapomínejte ani na pravidelné přesazování. Přistupujte k němu vždy, když kořeny začnou prorůstat odtokovým otvorem. Hodit se vám budou zejména širší a mělčí nádoby, na nichž soleirolie snadno vytvoří dojem již výše zmiňovaného bochánku nebo dokonce koule. Pro dokonalý dojem ji pak můžete i lehce dotvarovat nůžkami.

Jak soleirolii rozmnožit

Možná vás to překvapí, ale množí se velmi snadno. S řízky bohužel příliš nepochodíte. Potřebujete opravdu dlouhé větvičky, které položíte do květináče s vhodnou zeminou a zakryjete igelitovou fólií Ale ani v tomto miniskleníčku není šance na ujmutí velká

Ovšem hřížení s pomocí mateřské rostliny se podaří téměř vždy. Stačí do blízkosti květináče postavit jiný, výhonky do něj natáhnout a přichytit drátkem nebo jiným vhodným nástrojem. K zakořenění dojde zpravila do měsíce. Poté je možné malé soleirolie od mateřské rostliny oddělit a dá, pokračovat v jejich samostatném pěstování.

Získáte tak skvělý dárek pro někoho blízkého. Bude určitě vítaný, protože soleirolie jsou dnes v květinářstvích k vidění jen málo. Dýchá z nich však nostalgie starých časů a pohody, které není doma nikdy dost.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář