Vavřín je stálezelený keř a jeho listy se používají sušené jako bobkový list v kuchyni. Můžete si jej ale vypěstovat doma, nejlépe jako přenosnou rostlinu, která v létě miluje letnění, ale zimní mrazy by nepřežila.
Co vavřín potřebuje
Vavřín potřebuje prostornou nádobu naplněnou lehkým, propustným substrátem. Nejlepší je smíchat zahradní substrát, listovku a písek a na dno květináče umístit drenáž z oblázků. Miluje slunné a teplé místo, takže v létě jej letníme klidně i na jižní straně, v zimě jej uložíme na světlé místo, např. na jižní parapet nebo k jižnímu oknu. Bohatou zálivku vyžaduje hlavně v létě, avšak nikdy nesmí stát přímo ve vodě. V parních dnech má rád rosení. Přihnojovat je vhodné jednou za 14 dní během vegetačního období.
Jak vavřín namnožit
Vavřín můžete množit přímo ze semen, a to celoročně. Jednotlivá semínka zastrčíme cca 2 cm pod povrch zeminy v květináči a dáme na teplé místo.
Další možností je množení z vrcholových řízků. Větvičku seřízneme šikmo tak, aby měla cca 5 lístků. Potom ji zastrčíme do substrátu a dáme do místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 22 °C. Řízek by měl zakořenit do 8 týdnů.
A na co všechno se vavřín hodí
Vavřín jako stálezelená rostlina vám přes léto zkrášlí vstup do domu, terasu nebo balkon. V zimě může stát třeba u vstupu do haly.
Čerstvé listy můžete celoročně používat na koupele pro unavené nohy.
Sušené listy se pak hodí do polévek, omáček, k masům atd. Bobkový list se na rozdíl od čerstvých bylinek přidává již na začátku vaření, protože tak se dokonale uvolní jeho vůně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Nerozumím sdělení, že pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti. Pěstuji 2 keře již cca 15 let. Oproti jiným keříkům, které jsem zkoušela – citrusy , psidium, lokvát, hořcový stromek i kamelie ….., je to keřík naprosto bezproblémový. Zimuji ho ve studené zimní zahradě, kde teplota neklesá pod 0°stupňů celsia. Od dubna jsou venku do cca listopadu – do té doby než teplota klesá pod cca -3 stupně. Podle literatury vydrží až -7 stupňů. Nemocemi netrpí.
souhlasím i popis umístění se moc nepotvrzuje—kamarádka pěstuje na severní straně na chodbě a má už překrásný strom…já rovněž se mu moc nevěnuji a je vidět, že mi to nezazlívá… odolný keř.
Prosím o radu mám vavřín od loňska ,krásně narostl a má krásně zelené listy ale najednou začaly spodní listy hnědnout a jde to nahoru ,jestli jsem ho přes zimu málo zalévala ,nebo jestli je to nějaká pliseň,pokusím se ostříhat nebo otrhat listy ,nemáte někdo zkušenost co asi to je ?a co bych měla udělat? děkuju vám za každou radu zdravím Jarka
Stává se, že má rostlina v zimě málo světla a k tomu nadměrnou zálivku, to potom také listy žloutnou, hnědnou. Vavřín zimuji ve verandě, v době silnějších mrazů tam bývá i 0°C, zalévám občas a pak nechám vyschnout. Druhý je na schodišti proti oknům, ale světlo také nic moc, ovšem je tam tak o 10 – 15°C tepleji než ve verandě, tak ten zaliji častěji, ale momentálně mi také hnědnou listy. Něco opadne, ale pak venku zase něco přiroste. Tak toto jsou mé zkušenosti.
Přivezla jsem si před léty z dovolené větvičku vavřínu( bobkového listu) a otrhala kuličky a zasadila a ejhle, vyrašila rostlinka, ze které je už nyní pořádný keřík, pěstuji v květináči a neustále z něj trhám lístky, které potřebuji v kuchyni, daří se mu skvěle, nyní, už zase omlazuje, krásnými svěže zelenými lístky. Bobkový list v obchodě nekupuji, není nad čerstvý, ocením zvláště při přípravě svíčkové, vývarů a především zavařování okurek. Ostříhání mu jen prospěje!
Paní Jaroslavu zkuste ho ostříhat i větvičky, nasadí nové. Možná Vám tak reagoval na změnu prostředí. teploty. Nebo přesaďte do propustnější a větší nádoby a zase platí trochu upravit i kořenový bal, ten bývá hodně masivní, mě jednou roztrhal i květináč 🙂
koupila jsem si taky a prodávající mi řekl,že ho klidně můžu zasadit do země,jen na zimu ho přikrýt.Má s tím někdo zkušenosti?