jahodník

Co všechno potřebují jahodníky během března

V březnu začíná období, kdy je potřeba začít se starat o starší jahodníky, aby i letos bohatě plodily, stejně tak jako sázet nové sazenice jahod, aby se dokonale ujaly. Nezapomeňte ani na další zahradnické práce okolo jahod.

Odstranění starých, špatných a napadených listů

Opatrně projděte celý záhon jahod a odstraňte všechny listy, které jsou staré, špatné nebo napadené např. plísní. Ponechte opravdu jen zdravé zelené listy. Listy odstřihávejte nůžkami nebo odřezávejte nožem tak, abyste nepoškodili bázi listu. Všechny špatné listy důkladně vysbírejte a spalte nebo odvezte na k tomu určený odpad, aby se vám zárodky nemocí a plísní nešířily po zahradě.

Nakypření půdy mezi jahodníky

Půdu mezi jahodníky důkladně nakypřete, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny. Přitom můžete zarýt do půdy dosavadní nastýlku, která chránila jahodníky před mrazem.

Nová nastýlka

Jako novou nastýlku můžete použít vrstvu suchého kompostu, ale i slámu, nebo větvičky jehličnatých stromů. Jakákoliv nastýlka chrání kořeny jahod před náhodnými pozdními mrazíky, ale hlavně jakmile začnou dozrávat plody, nebudou se špinit od mokré půdy.

jahody - Co všechno potřebují jahodníky během března

Přihnojení

Jakmile budete mít jahodníky podestlané, zkuste je ke kořenům přihnojit hnojivem bez velkého obsahu dusíku a zejména bez chloru. Poté začněte postupně přihnojovat jahodníky hnojivem na tvorbu květů a plodů (Kristalon květ, Kristalon jahoda, Kristalon plod).

Zasazení nových sazenic

Nové sazenice můžete sehnat v zahradnictví, anebo je máte předpěstované a přepíchané z podzimu. Tyto vlastní sazenice (ale i ty zakoupené) několik dní před sázením dostatečně zalijte, aby kořenový bal držel pohromadě. Poté sázejte sazenice do sponu 40 x 40 cm, a to do půdy, která má pH kolem 6,0. Pokud vaše půda nedosahuje takové kyselosti, můžete hodnotu pH upravit přihnojením kyselými minerálními hnojivy anebo přidáním rašeliny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář