vavřín t

Pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti

Vavřín je stálezelený keř a jeho listy se používají sušené jako bobkový list v kuchyni. Můžete si jej ale vypěstovat doma, nejlépe jako přenosnou rostlinu, která v létě miluje letnění, ale zimní mrazy by nepřežila.

Co vavřín potřebuje

Vavřín potřebuje prostornou nádobu naplněnou lehkým, propustným substrátem. Nejlepší je smíchat zahradní substrát, listovku a písek a na dno květináče umístit drenáž z oblázků. Miluje slunné a teplé místo, takže v létě jej letníme klidně i na jižní straně, v zimě jej uložíme na světlé místo, např. na jižní parapet nebo k jižnímu oknu. Bohatou zálivku vyžaduje hlavně v létě, avšak nikdy nesmí stát přímo ve vodě. V parních dnech má rád rosení. Přihnojovat je vhodné jednou za 14 dní během vegetačního období.

Jak vavřín namnožit

Vavřín můžete množit přímo ze semen, a to celoročně. Jednotlivá semínka zastrčíme cca 2 cm pod povrch zeminy v květináči a dáme na teplé místo.

Další možností je množení z vrcholových řízků. Větvičku seřízneme šikmo tak, aby měla cca 5 lístků. Potom ji zastrčíme do substrátu a dáme do místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 22 °C. Řízek by měl zakořenit do 8 týdnů.

vavřín - Pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti

A na co všechno se vavřín hodí

Vavřín jako stálezelená rostlina vám přes léto zkrášlí vstup do domu, terasu nebo balkon. V zimě může stát třeba u vstupu do haly.

Čerstvé listy můžete celoročně používat na koupele pro unavené nohy.

Sušené listy se pak hodí do polévek, omáček, k masům atd. Bobkový list se na rozdíl od čerstvých bylinek přidává již na začátku vaření, protože tak se dokonale uvolní jeho vůně.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

6 Komentářů

Zanechte komentář