vavřín t

Pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti

Vavřín je stálezelený keř a jeho listy se používají sušené jako bobkový list v kuchyni. Můžete si jej ale vypěstovat doma, nejlépe jako přenosnou rostlinu, která v létě miluje letnění, ale zimní mrazy by nepřežila.

Co vavřín potřebuje

Vavřín potřebuje prostornou nádobu naplněnou lehkým, propustným substrátem. Nejlepší je smíchat zahradní substrát, listovku a písek a na dno květináče umístit drenáž z oblázků. Miluje slunné a teplé místo, takže v létě jej letníme klidně i na jižní straně, v zimě jej uložíme na světlé místo, např. na jižní parapet nebo k jižnímu oknu. Bohatou zálivku vyžaduje hlavně v létě, avšak nikdy nesmí stát přímo ve vodě. V parních dnech má rád rosení. Přihnojovat je vhodné jednou za 14 dní během vegetačního období.

Jak vavřín namnožit

Vavřín můžete množit přímo ze semen, a to celoročně. Jednotlivá semínka zastrčíme cca 2 cm pod povrch zeminy v květináči a dáme na teplé místo.

Další možností je množení z vrcholových řízků. Větvičku seřízneme šikmo tak, aby měla cca 5 lístků. Potom ji zastrčíme do substrátu a dáme do místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 22 °C. Řízek by měl zakořenit do 8 týdnů.

vavřín - Pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti

A na co všechno se vavřín hodí

Vavřín jako stálezelená rostlina vám přes léto zkrášlí vstup do domu, terasu nebo balkon. V zimě může stát třeba u vstupu do haly.

Čerstvé listy můžete celoročně používat na koupele pro unavené nohy.

Sušené listy se pak hodí do polévek, omáček, k masům atd. Bobkový list se na rozdíl od čerstvých bylinek přidává již na začátku vaření, protože tak se dokonale uvolní jeho vůně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

6 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Nerozumím sdělení, že pěstování vavřínu vyžaduje velké zkušenosti. Pěstuji 2 keře již cca 15 let. Oproti jiným keříkům, které jsem zkoušela – citrusy , psidium, lokvát, hořcový stromek i kamelie ….., je to keřík naprosto bezproblémový. Zimuji ho ve studené zimní zahradě, kde teplota neklesá pod 0°stupňů celsia. Od dubna jsou venku do cca listopadu – do té doby než teplota klesá pod cca -3 stupně. Podle literatury vydrží až -7 stupňů. Nemocemi netrpí.

  • Profilový obrázek

   souhlasím i popis umístění se moc nepotvrzuje—kamarádka pěstuje na severní straně na chodbě a má už překrásný strom…já rovněž se mu moc nevěnuji a je vidět, že mi to nezazlívá… odolný keř.

 2. Profilový obrázek

  Prosím o radu mám vavřín od loňska ,krásně narostl a má krásně zelené listy ale najednou začaly spodní listy hnědnout a jde to nahoru ,jestli jsem ho přes zimu málo zalévala ,nebo jestli je to nějaká pliseň,pokusím se ostříhat nebo otrhat listy ,nemáte někdo zkušenost co asi to je ?a co bych měla udělat? děkuju vám za každou radu zdravím Jarka

 3. Profilový obrázek

  Stává se, že má rostlina v zimě málo světla a k tomu nadměrnou zálivku, to potom také listy žloutnou, hnědnou. Vavřín zimuji ve verandě, v době silnějších mrazů tam bývá i 0°C, zalévám občas a pak nechám vyschnout. Druhý je na schodišti proti oknům, ale světlo také nic moc, ovšem je tam tak o 10 – 15°C tepleji než ve verandě, tak ten zaliji častěji, ale momentálně mi také hnědnou listy. Něco opadne, ale pak venku zase něco přiroste. Tak toto jsou mé zkušenosti.

 4. Profilový obrázek

  Přivezla jsem si před léty z dovolené větvičku vavřínu( bobkového listu) a otrhala kuličky a zasadila a ejhle, vyrašila rostlinka, ze které je už nyní pořádný keřík, pěstuji v květináči a neustále z něj trhám lístky, které potřebuji v kuchyni, daří se mu skvěle, nyní, už zase omlazuje, krásnými svěže zelenými lístky. Bobkový list v obchodě nekupuji, není nad čerstvý, ocením zvláště při přípravě svíčkové, vývarů a především zavařování okurek. Ostříhání mu jen prospěje!
  Paní Jaroslavu zkuste ho ostříhat i větvičky, nasadí nové. Možná Vám tak reagoval na změnu prostředí. teploty. Nebo přesaďte do propustnější a větší nádoby a zase platí trochu upravit i kořenový bal, ten bývá hodně masivní, mě jednou roztrhal i květináč 🙂

 5. Profilový obrázek

  koupila jsem si taky a prodávající mi řekl,že ho klidně můžu zasadit do země,jen na zimu ho přikrýt.Má s tím někdo zkušenosti?

Zanechte komentář

Zavřít