Ze zahrádek se pomalu vytrácí ovocné stromky, kromě péče, kterou vyžadují, je také viníkem nedostatek prostoru. Stačí přitom správný výběr a i na malé zahrádce můžete sklízet úrodu.
Co si předem rozmyslet
Jaká je na zahrádce půda a podnebí, kde žijeme, nezměníme. Také musíme respektovat nároky ovocného druhu, termín dozrávání ovoce a jaké máme podmínky k pěstování na zahradě. Také je důležité si uvědomit, kolik času můžeme věnovat péči o stromy a naše fyzické síly.
Stromky budeme mít na zahrádce i několik desítek let a na první úrodu se budete muset obrnit trpělivostí, většinou trvá 3 až 5 let, než dojde k první sklizni.
Pokud máte malou zahradu, vybírejte sloupovité tvary, štíhlá vřetena, zákrsky a nízkokmeny. Vysokokmeny s bohatou korunou nechte velkým zahradám. Stromky kombinujte tak, aby postupně dozrávaly plody a stihli jste je zpracovat nebo sníst.
Drobné ovoce – vysaďte 2 -3 kusy angreštu, 4 keře rybízu, zhruba 10 kousků malin a můžete přidat 2-3 keře ostružin. Vysaďte i jahody, těch můžete i 20 – 30 kusů.
Jádroviny – měly by být základem ovocné zahrádky (jablka, hrušky). Pokud chcete být dobře zásobení ovocem, vysaďte jednu letní odrůdu, 1-2 podzimní a 2-3 zimní.
Vyžadují středně teplé a slunné stanoviště. Mají rády jižní, jihovýchodní a jihozápadní mírné svahy. Chladné stanoviště jim nesvědčí.
Jabloně
Nejsou náročné na pěstování. Nedaří se jim ale v mrazových dolinách a větrných místech. Vlastnosti jablek záleží také na oblasti, kde se pěstují. V teplejších oblastech mají více cukru, rychleji dozrávají, ale mají menší trvanlivost. Ve vyšších polohách obsahují více kyselin a dají se déle skladovat. Půda pro jabloně by měla být prodyšná, hlinitopísčitá, jílovitohlinitá, s dostatkem vláhy a živin.
Švestky
Nenáročný ovocný stromek by měl být základem ovocné zahrádky. Daří se jim ve středních a vyšších polohách. Půda jim vyhovuje s dostatkem vláhy a vápníku, výživná.
Třešně
Jsou náročné na výběr místa. Nejlépe v mírném svahu s jižní pozicí a otevřenou, teplou polohou. S dostatečným prouděním vzduchu. Půda by měla být lehčí, písčitohlinitá s propustnou spodinou. Nesnesou mrazová údolí. Suchá stanoviště mají za následek menší plody.
Meruňky
Řadí se mezi náročnější a teplomilné peckoviny. Vyhovují jím jižní nebo jihozápadně umístěné polohy, chráněné a teplé. Velmi dobře se jim daří ve vinařských oblastech. Půda by měla být teplá, výživná, úrodná, s dostatek humusu. Nevhodné jsou mrazivé kotliny a místa se studeným prouděním vzduchu.
Višně
Nenáročná peckovina. Zvládají i návětrné polohy, se severní a západní orientací svahu. Jsou dobře odolné vůči pozdním jarním mrazíkům, lépe kvetou na slunných místech. Nevyhovují jim půdy těžké a s vysokou hladinou spodní vody.
Broskve a nektarinky
Nároky mají podobné meruňkám. Světlé a teplé místo s východní nebo jihovýchodní orientací. Nevhodná je těžká půda s vysokou hladinou spodní vody. Nedaří se jim v mrazových kotlinách se studeným vzduchem. Pozor na obsah vápníku v půdě, může jim způsobit chlorózu.
Jak zasadit
Důležitá je správná výška výsadby. Má být vysazen tak hluboko, stejně jako ve školce. Po sednutí půdy klesne hlouběji, než byl vysazen a z toho důvodu ho vysazujeme o trošku výše. Výjimku tvoří keř rybízu, ten vysazujeme hlouběji, než rostl. Jámu udělejte tak velkou, aby se kořeny nedotýkaly jejího okraje. Horní a spodní vrstvu půdy při kopání jámy dávejte zvlášť. Do jámy dáme stromek a rozložíme kořeny, prosypeme je zeminou a snažíme se, aby se dostala mezi kořeny. Když už jámu máme naplněnou ze 3/4, trochu zeminu přišlápneme a zalijeme. Navrstvíme zbývající zeminu a nepřišlapujeme.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz