Jak skladovat kořenovou zeleninu: V polovině podzimu je čas na sklizeň všech druhů kořenových plodin: mrkev, ředkvičky, okurky, celer, japonská bílá ředkev (daikon) atd. Existuje obrovská rozmanitost kořenových plodin, a principy sklizně jsou obecně podobné.
Pravidla pro sklizeň kořenových plodin pro skladování
Je důležité včas začít sklizeň, než začnou růst malé kořeny. Pokud si v zahradě udržujete zeleninu déle, mohou se pro hlodavce stát snadnou kořistí. Další významnou nuancí je počasí v den čištění. V žádném případě se kořenové porosty nevytahují z půdy v dešti. Samozřejmě, pokud vykopáte jednu mrkev do polévky, nebude se dít nic strašného, ale pokud je vaším cílem uchovat plodinu, je velmi důležité počkat na suché počasí. V opačném případě mohou všechny kořeny shnít.
Řepa
Hlavním cílem – nepoškodit slupku, proto je vhodné je podkopat (s vidlemi – kulatými jako řepka nebo řepa, lopatka – dlouhá jako daikon nebo mrkev).
Ze stejného důvodu, po kopání, kořeny neperte, ale pouze otřeste od hlíny nebo setřete suchou látkou.
Také neposlouchejte rady, že vrcholy by neměly být během prvních dnů odříznuty. Zdánlivě tímto způsobem „vrcholy“ přenášejí živiny na „kořeny“. Ve skutečnosti se ukázal opak – kořeny ztrácejí váhu a živiny. Stonky musí být řezány do výšky asi 1 cm.
Mrkev
Kořenové plodiny s poškozenou slupkou, pokrčené, mírně postižené jakoukoliv chorobou, která neovlivňuje kvalitu potravin, by měla být ihned odeslána ke zpracování. Všechny zdravé, silné, velké mrkve jsou vhodné pro dlouhodobé skladování.
Pokud máte v úmyslu vysadit dvouleté plodiny pro semena (například celer, ředkvička, řepa, mrkev), je nutné vybrat ty nejzdravější, odpovídající charakteristikám kořenových plodin.
Petržel kořen
Sklizeň nelze odeslat do suterénu okamžitě z ulice – prudký pokles teploty může negativně ovlivnit zachování kvality. Místo toho jsou kořeny předchlazeny na chladném tmavém místě nebo posypány čistou půdou a ponechány na ulici, dokud teplota není 4 až 5 ° C.
Pokud není ve sklepě dostatek místa pro celou plodinu – na tom nezáleží! Některé kořenové plodiny mohou zimovat v zahradě. Jsou to plodiny odolné proti chladu: daikon, kořenová petrželka, mrkev. Když se objeví mráz, vrcholy zimních kořenových plodin jsou nakrájeny na výšku 5 cm. Dále uvolněte a naskládejte každou rostlinu zvlášť, posypte místo kde budete zeleninu skladovat silnou vrstvou rašeliny nebo pilinami. Plodiny musí být vykopány na začátku jara, než začnou růst listy.
Různé metody skladování
Mezi základní patří mrazení a uchovávání v bedničkách a přepravkách ve sklepě. Z mrkve odstraňte nať, kterou je možné kompostovat. Petrželovou a celerovou nať můžete uskladnit, nejlepším způsobem je mrazení. Zeleninu, kterou plánujete zamrazit, očistěte od slupek, důkladně umyje, můžete ji buď nastrouhat, nakolečkovat nebo nechat v celku. Pokud se rozhodnete uskladnit zeleninu ve sklepě, tak nezapomeňte zkontrolovat kvalitu. Mrkev, petržel a celer lze uchovávat v přepravkách s pískem. Částečně poškozenou je možné vykrojit a zmrazit. Při mrkvi se často setkáváme s deformacemi, ty jsou způsobeny těžkou jílovitou zeminou. Řepa, celer a petrželka mohou být umístěny na balkon nebo jiné chladné místo s teplotou 2-5 ° C.
Podmínky sklizně kořenových plodin pro skladování
Aby nedošlo ke zpoždění při sklizni kořenových plodin na zahradě, je důležité sledovat okamžik, kdy je čas sklizně řepy pro skladování. Vzhledem k tomu, že se jedná o kulturu, která má spíše ráda teplo, je třeba mít čas na její vykopání ihned po stálém nočním ochlazení na 2-4 ° C (obvykle před začátkem října).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz