ruzova ruze

Historické růže či staré růže a jejich krása

Růže je považována za královnu květin. Patří k nejstarším kulturním rostlinám. Mnoho okázalých kultivarů bylo zapomenuto díky zájmu o novinky. Dnes se opět navrací obliba tzv. historických růží. Co si představit pod tímto pojmem? Název historické růže či také „staré růže“ není přesně definovaným pojmem.

Jsou takto označovány růže, které se pěstovaly od prvopočátku do poloviny 19. století, kdy se podařilo vyšlechtit první opakovaně kvetoucí tzv. remontantní růže. Tyto růže vynikají mimořádnou odolností vůči mrazu a jsou vhodné do každé zahrady. Jen potřebují dostatek místa. Kvetou zpravidla na začátku nebo uprostřed léta v době květu pivoněk, které svou podobou také mnohdy připomínají.

Unikátní, krásné, noblesní

Charakteristické jsou plné květy, poloplné či jednoduché. Poupata na krátkých stoncích se rozvíjejí do nádherného plného květu a mají silné aroma. Příznačné jsou takto zcela obsypané keře skvostnými květy, že sotva lze spatřit listy a výhony pod tou tíhou a záplavou květů.

Na těchto růžích jsou obdivuhodné krásně naaranžované okvětní plátky plně rozkvetlých květů, nádherná vůně. Barvy se nabízí od temné rudé přes sytou růžovou a světlé odstíny růžové až po sněhově bílou. Mezi sebou se různé druhy liší nejen barvou květů, ale také odstínem, tvarem i povrchem listů, odlišně jsou i tvarované trny.

Přestože převážná část z nich kvete jen jednou za sezónu, krása a bohatost kvetení tento fakt mnohonásobně vynahradí. Doba kvetení je zhruba tři až čtyři týdny a růže dává do kvetení v této době opravdu všechnu sílu. Však keře o velikosti jednoho až dvou a půl metru jsou v této době obsypány desítkami až stovkami impozantních květů. Moderní odrůdy, které pěstujeme běžně na zahrádce, které můžeme řezat průběžně do vázy, toto nedokáží.

Nicméně i dnes je možné si pořídit tyto odrůdy historických růží a pokud máte dostatek místa na zahradě, tak se pustit do pěstování. Ta krása rozhodně stojí za to.

ruze - Historické růže či staré růže a jejich krása

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Tipy na odrůdy tzv. historických růží

 

  • Souvenir de William Wood – odrůda byla vyšlechtěna Eugénem Verdiktem v roce 1864 ve Francii. Tato růže dorůstá do výšky cca 1,2 m a 90 cm do šířky.
  • Princess Alexandra of Kent – vyšlechtěna Davidem Austinem, dorůstá do výšky 1 m a šířky 75 cm. Jedná se o typickou anglickou růži, vyniká velkými a plnými květy s aroma po citrusech.
  • Himmelsauge – odrůdu vyšlechtil Rudolf Geschwind, stalo se tak ještě před rokem 1893, využívá se jako pnoucí či velká sadová růže, neboť dorůstá do výšky až 3 m.
  • Olivetská růže – tuto krasavici vyšlechtil J. Böhm a jedná se o hybrid růže mnohokvěté. Růže dorůstá do výšky 2 až 3 m a taktéž se využívá jako pnoucí, příznačné jsou její růžové květy.
  • Alpenfee – tato odrůda byla vyšlechtěna okolo roku 1890 Rudolfem Geschwindem. Jde o mohutný keř, který může dosahovat výšky 2 m. Tato odrůda vyniká omamnou vůní.
  • Hansaland – uchvátí nádhernými červenými poloplnými květy. Odolná odrůda, která se hodí i do živých plotů.
  • Rose de Resht – historická růže druhu R. damascena, jedná se o jednu z nejlepších historických růží s nádhernou vůní a krásnou barvou plných květů. Tato odrůda je odolná vůči chorobám. Ideální do živých plotů i do nádob. Je mrazuvzdorná.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky
, , ,

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář