Pro všechny příznivce, kteří nejen rádi sází a mají v oblibě asijskou kuchyni, je zde pět účinných bylinek, které můžete využít v rámci bylinných receptur, ale také nabízí efektivní využití v kuchyni.
Jedinečná citronová tráva
V Asii roste tato rostlina takřka jako plevel. Subtropickou bylinu si můžete vypěstovat doma či na balkoně. Důležitý je dostatek světla a kvalitní propustná zemina. V rámci pěstování se nabízí dvě varianty. První možností je návštěva specializovaného zahradnictví, kde lze zakoupit vegetativně namnožené rostliny. Druhou alternativou je, že si koupíte semínka, ze kterých si vypěstujete vlastní rostlinu. Zásadní je pravidelná zálivka, ale pozor na přelití.
Možnosti využití citronové trávy jsou vskutku rozmanité, od čajů až po ingredienci k masu při pečení či grilování. Přidat můžete i do různých druhů omáček. Výhodou je, že citronovou trávu je možné usušit či zmrazit.
Rdesno vonné neboli koriandr vietnamský
Tento druh byliny vyniká svou charakteristickou vůní a výraznější chutí, která je více pikantní. Bylina, která má protizánětlivé účinky, napomáhá k lepšímu trávení. Použití je prakticky na obdobný způsob jako u petrželky, tj. do jídla, do salátů, pokrmů z masa. Vždy přidáváme pouze do hotového pokrmu. Nikdy lístky koriandru nevaříme.
Koriandr vietnamský je ideální v našich podmínkách pro pěstování v interiéru. Rostlina potřebuje dostatek slunce, propustnou hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Vzhledem k tomu, že má rostlina ráda vlhko, je nutná pravidelná zálivka. Koriandr lze množit řízkováním, vegetativně či kořenovými výhonky.
Královna asijské kuchyně
Thajská bazalka vyniká mnohostranným využitím v gastronomii. Nejjednodušší způsob je v podobě zakoupení odrůdy – Siam Queen a vypěstovat si bylinku ze semínek. Samotné pěstování je podobné jako u klasické bazalky, tj. postačí slunečné stanoviště a potřebný dostatek vlhkosti. Vhodná je tato bylina do čerstých salátů, omáček. Stejně jako koriandr používáme zásadně do hotových jídel.
Zlatý vlas neboli kalísie vonná
Rostlinka se snadno rozmnožuje, kdy se vezme vrcholová listová růžice se dvěma kolínky a vloží se do vody. Ideální období je březen/duben. Za dva až tři týdny se ze spodní části vytvoří kořínky. Poté se kalísie vonná přesadí do většího květináče. Jako zeminu je vhodné zvolit zahradnický substrát. Kalisii je nutné jednou týdně hnojit. V zimním období stačí zálivka 2x týdně. Při správné péči roste rychle a bujně. Od jara do podzimu ji lze pěstovat venku na zahradě či terase.
Bylinka obsahuje vitamíny z řady B, vitamín C, minerální látky a řadu fytosterolů, které jsou prospěšné lidskému organismu.
Zelená a červená perila
Perila je bylinkou z čeledi hluchavkovitých. Vzhledem připomíná mátu kříženou s kopřivou. Pěstování je velmi snadné a jednoduché. Dokonce si můžete vybrat, zda se rozhodnete pro červenou variantu, které se říká purpurová máta či dáte přednost zelené, která bývá nazývána čínskou bazalkou. Obě barevné varianty mají výraznou a příjemně štiplavou chuť. Používají se jako koření do salátů, ale také k masu či rybám.
Jedná se o jednoletou rostlinu. Zakoupené osivo je ideální na noc namočit do vody a poté vysít na povrch substrátu, jen mělce zasypat a udržovat vlhkost. Semínka za pár dnů vyklíčí a brzy z nich vyrostou již rostliny, které košatí do keříku. A to tím víc, čím více stříháte. Perile vyhovuje slunečné místo, ale snese i mírný stín. Jedná se o bylinku mající prokazatelné antiseptické, antioxidační a antibakteriální účinky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz