Na první pohled by se zdálo, že v prosinci a v lednu opravdu není na zahradě co dělat. Zahrada leží pod sněhem a odpočívá. Všechno už jsme udělali na podzim a další práce nás čeká až na jaře. Ale nenechte se mýlit. Za prvé: zima již v dnešní době není taková jako za starých časů, a za druhé: i na zahradě pod sněhem je potřeba čas od času něco udělat.
Zahrada bez sněhu
Pokud je zima mírná a nesněží, ale ani neprší, je potřeba občas zalít alespoň ty rostliny, které by nedostatkem vláhy trpěly. Jedná se například o rododendrony a azalky, které by bez potřebné vody nenasadily na květy. Někdy je potřeba trošku pokropit i trávník, nebo zalít túje v živém plotě. Trávník je za teplé zimy potřeba posekat, pokud je vysoký, i v prosinci či lednu, jinak nám zeslábne a jarní sekání bude zbytečně obtížné.
Zahrada pod sněhem
I když padá sníh, někdy se zahrada bez naší pomoci neobejde. Těžký mokrý sníh by mohl polámat keře a rostliny, takže jej raději setřeseme. Keře také můžeme svázat dohromady, aby lépe držely tvar a nepolámaly se. Chodníky a cestičky udržujeme bez sněhu, abychom mohli volně po zahradě a kolem domu chodit. Pokud hrozí náledí, pomůžeme si raději popelem než solí – ta by mohla ublížit domácím mazlíčkům, když se jim nalepí na tlapičky.
A co doma?
Pokud se doma nudíme, můžeme v prosinci či lednu odrhnout nasušenou majoránku a jiné koření. Také probereme zásobu semínek, která jsme přes rok nashromáždili, popíšeme je a uložíme do sucha a chladu. Z jablek a hrušek můžeme nasušit křížaly, tak nám lépe vydrží a uchovají si vitamíny. Pravidelně probíráme uskladněnou zeleninu a ovoce a zkažené kusy ihned vyhazujeme, aby se nám plíseň či hniloba nerozšířily i na ostatní druhy. Domácí rostliny máme stále v chladnější místnosti a dáváme jim mírnou zálivku a nehnojíme. Právě v tomto období totiž nasazují na květy, které vykvetou na jaře.
TIP:
Vše pro domácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz