Kolokázie (Colocasia esculenta) – jedná se o velmi starou kulturní tropickou a subtropickou rostlinu, která se podobá bramborám, neboť listy vyrůstají přímo z hlíz a taktéž se připravuje obdobně jako brambory. Zemědělsky se rostlině daří v bahnitém prostředí v Asii i Africe. U nás se pěstuje především jako okrasná rostlina.
Robustní rostlina s interesantními listy
Rostlina, která je v tropech pěstována jako zelenina, je charakteristická pro své impozantní ozdobné listy, které zaujmou na první pohled. Kolokázie se u nás pěstuje především jako okrasná pokojová či skleníková rostlina, ale daří se jí taktéž na zahradě.
Kolokázii lze množit dělením či výsevem. Hlízy se sází v průběhu března do květináčů s dostatečně výživnou hlinitopísčitou půdou. Substrát se musí udržovat stále vlhký. Pokud chcete rostlinu pěstovat v létě na zahradě, tak ji stačí koncem května přesadit volně do záhonu. Zvolte pro ni světlé až slunné a chráněné místo. Efektivní uplatnění najde okolo vodních ploch na zahradě, rovněž je vhodná i do skupinové výsadby a její sytě zelené listy tak okázale kontrastují s kvetoucími rostlinami.
Během vegetace je kolokázie velmi žíznivá a potřebuje vydatnou zálivku i pravidelné hnojení jednou týdně. Na záhoně můžete rostlinu ponechat do příchodu prvních mrazíků. Poté se vyndají hlízy ze záhonu, očistí se od odumírajících listů a zeminy. Do jara se uskladní na suchém místě s teplotou okolo 16 °C.
Kolokázie coby jedlá zelenina
Zatímco u nás je kolokázie pěstována coby okrasná rostlina, v mnoha tropických zemích je pěstována jako zelenina a známá pod jménem taro. Hlízy mají smetanovou barvu, dosahují hmotnosti až pěti kilogramů a ukrývají v sobě sacharidy. U nás je zelenina taro dostupná zejména v českých asijských obchodech.
Pozor! Nikdy se nesmí jíst hlízy v syrovém stavu, nezbytná je tepelná úprava. Díky vysokému obsahu kyseliny šťavelové jsou syrové hlízy mírně jedovaté. Stejně tak vodu, ve které se vařily hlízy, vždy je nutné vylít a nepoužívat.
Tepelně upravené hlízy vařením, pečením, smažením se používají coby příloha k masu, ke grilované rybě, k přípravě polévek, kaší, do dezertů, salátů apod. Kaši je možné kombinovat se zeleninou či ji poskytnout jako přílohu k masu. Ze sušených hlíz se zpracovává mouka, ze které se připravuje pečivo. Poživatelné jsou i řapíky a mladé listy, které jsou bohatým zdrojem vitamínu C a využívají se jako zelenina, podobně jako špenát. Hlízy se také zpracovávají na škrob jako brambory. Pozitivní je, že tento škrob má méně kalorií než klasický bramborový.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz