osteospermum

Osteospermum neboli kapská kopretina je půvabná letnička

Osteospermum má pravidelné a barevné květy. Je podobná kopretině, je ale mnohem výraznější. Pokud toužíte po změně a nevysazovat stále stejné letničky, sáhněte po této rostlině.

Půvabná letnička s trochu exotickým názvem patří do čeledi hvězdnicovitých. Její původ je v Jižní Africe, kde roste buď jako vysoký keř nebo převislá, keřovitá rostlina. Střed květu je modrofialový, kolem něj jsou pravidelně uspořádány lístky, uspořádání je velmi podobné kopretině. Barevná škála je od bílé, žluté po červenou, fialovou a modrou. Osteospermum je vhodnou letničkou pro začínající pěstitele, nevyžaduje zvláštní podmínky. Má jednu zajímavost, při špatném počasí a v noci se květy uzavírají.

Pěstování

Vyberte letničce slunné a světlé místo, kdyby měla nedostatek světla, nepokvete tak krásně. Pokud chcete osteospermum pěstovat v nádobě nebo truhlíku, použijte lehčí a dobře propustný substrát. Pokud je rostlina pěstována v nádobě, nesnese přemokření, kořeny potom uhnívají. Na druhou stranu se nesmí nechat substrát vyschnout, rostlina by vám uvadla. Osteospermum můžete přihnojovat, hnojivo dejte společně se zálivkou. Rostlinu včas zbavujte odkvetlých květenství, zajistíte tak trvalou násadu květů. Kvete od května až do srpna.

osteospermu - Osteospermum neboli kapská kopretina je půvabná letnička

Přezimování

Na podzim po odkvětu rostlinu seřízněte a uložte do chladné a světlé místnosti s teplotou přibližně 100 C. Zálivku dopřáváme jen velmi mírnou. Na jaře osteospermum přesaďte do nové zeminy a umístěte do prostředí s teplotou 180 C, začnou rašit nové výhonky. Přibližně v polovině května rostlinu můžete dát na venkovní stanoviště. Přezimování je však trochu problematické, nemusí se vždy podařit.

Pěstování ze semen

Semínka se vysévají v únoru a březnu do lehkého substrátu, nejlépe klíčí při teplotě 200 C, doba klíčení trvá přibližně 2-3 týdny.

Osteospermum je trochu exotický název a české pojmenování zatím rostlinka nemá, mezi lidmi se ale vžilo několik lidových pojmenování jako „kapská kopretina“ a „modrooká kopretina“.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář