lobelka

V únoru je ten správný čas zasít pestrobarevné lobelky

Lobelky patří k velmi oblíbeným letničkám, které se nejčastěji zasazují do truhlíků a nádob. Kvetou velmi bohatě a snadno ze semínek získáme velké množství lobelek, jen to musíte stihnout včas.

Lobelka drobná (Lobelia erinus) má bohatě větvené, přibližně 10 cm vysoké trsy. Pěstovat však můžete i vyšší odrůdy lobelek. Je to vděčná rostlinka, která může být pěstována v truhlících a různých nádobách, ale velmi efektivně působí i v závěsných košících. Na výběr máte z kultivarů převislých i vzpřímených. Mohou být samostatně v truhlíku nebo v kombinaci s ostatními letničkami. K dostání je v několika odstínech, od modré, růžové, fialové po bílou. Nejznámější je asi v modré barvě. Některé druhy jsou určeny i pro plošnou výsadbu, ale většina pěstitelů upřednostňuje truhlíky a nádoby.

Lobelia 276x300 - V únoru je ten správný čas zasít pestrobarevné lobelky

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Jak na výsev.

Semínka lobelky jsou drobná, vysévají se v únoru. Připravený substrát pokrýváme semínky rovnoměrně. Vezměte semínka mezi prsty a zlehka je rozhazujte po substrátu. Výsev se provádí na povrch substrátu, semínka nezasypáváme, jen velmi lehounce přimáčkneme. Po dobu klíčení je vhodná teplota okolo 20 – 220 C. Povrch substrátu je třeba neustále udržovat vlhký, nejlépe rozprašovačem.

Místo vyberte u okna, kde je dostatek světla. Klíčení urychlíte sadbovačem s krytem nebo překrytím perforovanou fólií.

Předpěstované sazeničky přesazujeme v trsech, protože je lobelka velmi drobná. Podeberte svazek rostlinek a přesaďte i se substrátem kolem kořínků. Přesaďte je buď do samostatných květináčů, nebo rovnou do nádob, ve kterých je dáte v létě ven.

Lobelky potřebují dostatek světla a vydatnou zálivku, zvláště v horkých dnech. Kvetou od léta do konce podzimu. Když ji po odkvětu sestříhnete, opět se rozroste, květů je velké množství a nasazují stále nové.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář