Echevérie, neboli také dužnatka, (lat. Echeveria) patří k těm rostlinám, které vám při minimální péči poskytnou dokonalý pohled pro oko. Vybrat si můžete z asi 150 druhů, přičemž všechny rostou velmi pomalu.
Odkud pochází
Echevérie pocházejí z Mexika a Jižní Ameriky.
Jaké druhy či kultivary jsou nejkrásnější
Nejkrásnější jsou obecně všechny druhy se zvlněným okrajem listů (např. Echeveria runyonii), nebo ty, které mají listy dvoubarevné (Echeveria agavoides a Echeveria harmsii), popř. jakoby bíle ojíněné (Echeveria setosa). Zajímavé nafialovělé listy má kultivar Echeveria „Perle von Nürnberg“. Pokud se vám zadaří a echevérie vykvete, pak nejčastěji žlutým, oranžovým, červeným, nebo i růžovým květem – a to od zimy do jara.
Jak se o echevérii starat
Jak jsme se již zmínili, rostlina není náročná na pěstování. Vyžaduje hodně světla, nevadí jí ani přímý sluneční úpal. Přes rok může být na okně, v létě je možné ji letnit venku nebo i přesadit do skalky. Avšak pozor: není mrazuvzdorná, takže na zimu zase přenést do místnosti, kde bude teplota od 6 do 15 °C. Zimní klid potřebuje, aby nasadila na květy, potom kvete na konci zimy a na začátku jara. Zálivku potřebuje slabou, substrát musí mezi jednotlivými zalitími zcela vyschnout. Nejméně vody obecně potřebují všechny druhy s ojíněnými listy. Substrát je nejvhodnější ve složení listovka, drnovka, rašelina a písek v poměrech cca 2:2:1:1. Hnojit můžete hnojivem na kaktusy.
Přesazování
Echevérie přesazujeme na jaře, ale ne příliš často, jen když se již nevejdou do květináče. Přitom dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny, které jsou velmi slabé a citlivé.
Choroby a škůdci
Rostlina téměř netrpí na choroby a škůdce. Může ji v podstatě poškodit jen příliš mnoho vody, což způsobuje hnilobu kořenů a žloutnutí listů. Nedostatkem vody bude trpět jen stěží, ale poznáte to podle toho, že se jí scvrkávají listy a vadnou.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz