echevérie

Echevérie – nenáročný sukulent s překvapivě krásnými listy i květy

Echevérie, neboli také dužnatka, (lat. Echeveria) patří k těm rostlinám, které vám při minimální péči poskytnou dokonalý pohled pro oko. Vybrat si můžete z asi 150 druhů, přičemž všechny rostou velmi pomalu.

Odkud pochází

Echevérie pocházejí z Mexika a Jižní Ameriky.

Jaké druhy či kultivary jsou nejkrásnější

Nejkrásnější jsou obecně všechny druhy se zvlněným okrajem listů (např. Echeveria runyonii), nebo ty, které mají listy dvoubarevné (Echeveria agavoides a Echeveria harmsii), popř. jakoby bíle ojíněné (Echeveria setosa). Zajímavé nafialovělé listy má kultivar Echeveria „Perle von Nürnberg“. Pokud se vám zadaří a echevérie vykvete, pak nejčastěji žlutým, oranžovým, červeným, nebo i růžovým květem – a to od zimy do jara.

dužnatka - Echevérie – nenáročný sukulent s překvapivě krásnými listy i květy

Echevérie

Jak se o echevérii starat

Jak jsme se již zmínili, rostlina není náročná na pěstování. Vyžaduje hodně světla, nevadí jí ani přímý sluneční úpal. Přes rok může být na okně, v létě je možné ji letnit venku nebo i přesadit do skalky. Avšak pozor: není mrazuvzdorná, takže na zimu zase přenést do místnosti, kde bude teplota od 6 do 15 °C. Zimní klid potřebuje, aby nasadila na květy, potom kvete na konci zimy a na začátku jara. Zálivku potřebuje slabou, substrát musí mezi jednotlivými zalitími zcela vyschnout. Nejméně vody obecně potřebují všechny druhy s ojíněnými listy. Substrát je nejvhodnější ve složení listovka, drnovka, rašelina a písek v poměrech cca 2:2:1:1. Hnojit můžete hnojivem na kaktusy.

sukulent - Echevérie – nenáročný sukulent s překvapivě krásnými listy i květy

Echevérie

Přesazování

Echevérie přesazujeme na jaře, ale ne příliš často, jen když se již nevejdou do květináče. Přitom dáváme pozor, abychom nepoškodili kořeny, které jsou velmi slabé a citlivé.

Choroby a škůdci

Rostlina téměř netrpí na choroby a škůdce. Může ji v podstatě poškodit jen příliš mnoho vody, což způsobuje hnilobu kořenů a žloutnutí listů. Nedostatkem vody bude trpět jen stěží, ale poznáte to podle toho, že se jí scvrkávají listy a vadnou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

one + 20 =