dřevěný domek

Kvalitní zahradní domek nemusí být jen boudou na nářadí

Zahradní domky si obvykle pořizujeme z čistě praktických důvodů. Zahradní pomocníky a nástroje je zkrátka nutné během sezóny i mimo ni uložit do bezpečí před nepříznivými vlivy počasí i zvídavýma očima náhodných kolemjdoucích.

Ze svého zahradního domku ale můžete udělat něco víc než jen pouhou boudu na nářadí. Snadno se může stát vaší pracovní dílnou, tvůrčím ateliérem, nevšedním místem pro přespání i jedinečným místem pro dětskou zábavu. Vyberte si takovou stavbu, jejíž tvar ve vás bude podobné pocity evokovat, a ve které se nebudete cítit jako vězeň v malé těsné cele bez oken.

Praktický i estetický zahradní domek v severském stylu

Oblíbený „srubový“ zahradní domek v severském stylu vypadá na první pohled spíš jako jednoduchý polární srub. Dvoukřídlé dveře opatřené okny a jedno větší okno po straně (preferovanou stranu lze vybrat až v průběhu montáže) zajišťují uvnitř komfortní světelné podmínky a snadný přístup i pro rozměrnější objekty. Hledáte místo, kde byste mohli pohodlně uskladnit svou zahradní sekačku, konve na vodu i drobné nářadí? Pak jde o stavbu přesně pro vás.

Dovnitř se ale pohodlně vejde i pracovní stůl nebo třeba karimatka se spacákem. Zamýšlenému účelu zahradního domku je však třeba přizpůsobit i celkové zařízení a doplňky. Zázemí pro přespání se neobejde bez přívodu elektřiny případně i vody, celoroční pobyt pak bude vyžadovat i nějaké to zateplení. V každém případě byste ale svou cestu za zahradním domkem měli začít na příslušném stavebním úřadě, obvykle ve vaší obci.

zahradní domek 1 - Kvalitní zahradní domek nemusí být jen boudou na nářadí

Jak je to se stavebním povolením?

Pro běžný zahradní domek stavební povolení ani ohlášení potřebovat nebudete, to se týká jen staveb nad 25 m2 s výškou nad 5 m. Rozhodně se však neobejdete bez územního souhlasu či územního rozhodnutí! Potřebovat budete jen písemný souhlas sousedů, situační výkres místa, doklad o vlastnictví pozemku a jednoduchou technickou zprávu ke stavbě (účel, vzhled, výkresy apod.).

Počítejte i s nezbytnými poplatky za kladné vyřízení. Na druhou stranu cena zahradního domku, určeného pro skladování potřebných nezbytností, je mnohem nižší, než kdybyste si za stejným účelem postavili technickou místnost nebo garáž. Už za několik tisíc ze své výplaty  tak můžete získat skutečně krásné a odolné stavby. Určitě si najdete domek, do kterého se zamilujete na první pohled, a který vám bude dělat na zahradě společnost po dlouhá spokojená léta.

Náš tip: A abyste svého nového společníka „zasadili“ do zahrady skutečně na první dobrou, vysaďte před část jeho stěn vysoké rychle rostoucí letničky nebo ho ozdobte odolnými popínavkami.  Rychle se tak sžije s vaší zahradou a nebude prvních pár let působit jako pověstná „pěst na oko.“

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář