Agáve se dá pěstovat jako zahradní i pokojová rostlina. Do bytu se hodí menší odrůdy a kultivary, na zahradu do nádob pak ty velké, které však na zimu musíte zazimovat. Vyberte si druh podle svých potřeb a pusťte se do jeho pěstování.
Odkud pochází
Agáve pocházejí ze Střední Ameriky a jižních oblastí Spojených států. Jedná se o pouštní nebo polopouštní rostliny, a tak je třeba k nim i přistupovat. Zejména v zimě by měly být zcela na suchu.
Co jsou agáve
Agáve můžeme zařadit mezi sukulenty, nejsou to kaktusy a nemají ani nic společného s rostlinami rodu Aloe, kterým se částečně podobají.
Jaké kultivary zvolit do bytu
Pro menší byt se jednoznačně nejvíce hodí trpasličí kultivar Agave striata. Má dlouhé úzké listy, které mívají šedozelenou barvu, a hlavně dosahuje výšky pouhých 15 cm.
Agave filifera je další vhodnou odrůdou do bytu. Má asi 30 cm dlouhé listy, které jsou ohnuté vzhůru a visí z nich jemná vlákna.
O něco málo menší Agave parviflora je poslední odrůdou vhodnou i do bytových podmínek.
Jaké kultivary zvolit na zahradu
Na zahradu se hodí větší odrůdy, jako je např. Agave americana, se všemi svými kultivary. Dále se do nádob na zahradu hodí Agave attenuata, které je bez ostnů, a Agave potatorum – také s mnoha rozličnými kultivary.
Jak o agáve pečovat
Agáve potřebuje substrát složený z kompostové zeminy, ornice, rašeliny a písku (v poměru cca 3:2:1:1). Potřebuje hodně slunce, snese letnění na terase či zahradě, v zimě vyžaduje teplotu nad 5 °C. Zálivku si žádá vydatnou přes léto, avšak je také potřeba, aby substrát vždy vyschl. Přes zimu nezaléváme vůbec a necháme rostlinu odpočinout. Přesazování potřebuje jen jednou za 2–3 roky.
Množení
Agáve vykvete jen jednou za život. Potom se kolem mateřské růžice objeví dceřiné růžice, kterými se snadno množí – stačí je zasadit do připraveného substrátu. Množit rostlinu však můžete i semeny, která vám dozrála z květů, avšak potřebují vlhký substrát a poměrně vysokou teplotu (kolem 25 °C).
A co účinky na zdraví
Z Agave americana se vyrábí tradiční tequilla. Tu si asi doma nevyrobíte, ale věřte, že všechny druhy agáve mají jedlé listy i květy, které navíc obsahují sacharidy jako náhražku cukru. Vnitřně šťáva z agáve posiluje imunitu organismu, zlepšuje trávení a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu. Zevně se používá na omývání ran, aby se lépe hojily.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz