nidularium rutilans

Hnízdivka – další pestře barevná broméliovitá kráska do bytu

Nemáte bromélií ještě stále dost? Pak vám dnes představíme hnízdivku, kterou si nejspíš zamilujete na první pohled. Je sice o něco náchylnější než ostatní bromélie, ale hraje tolika barvami, že si nestačíte vybírat.

Odkud pochází

Hnízdivka (Nidularium) má mnoho druhů a kultivarů, ale jejím původním domovem je Jižní Amerika, konkrétně Brazílie.

Které druhy jsou vhodné pro pěstování v bytě

Nidularium fulgens – druh s o něco větším květenstvím květových listenů podobné barvy jako předchozí, avšak zelené i červeno-oranžové listy mají po okrajích drobné trny.

nidularium fulgens - Hnízdivka – další pestře barevná broméliovitá kráska do bytu

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                             nidularium fulgens

Nidularium amazonicum – uprostřed zelených listů je květenství zeleno-žluto-oranžové barvy. Některé kultivary této hnízdivky mají listeny i oranžové, purpurové nebo fialové.

Nidularium rutilans – překrásná bromélie s růžovým středovým květem a drobnými ostny po okrajích listů i květových listenů.

Nidularium procerum – asi nejjemnější a nejdrobnější hnízdivka s tenkými listy a drobnými žlutými kvítky. Některé kultivary mívají i purpurové květy.

Nidularium innocetii – překrásný druh s jemnými zelenými listy a červeno-oranžovými květovými listeny uprostřed listové růžice, které vykvétají na podzim. Je asi nejčastěji pěstovaná jako pokojová rostlina.

nidularium innocentii - Hnízdivka – další pestře barevná broméliovitá kráska do bytu

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                           nidularium innocentii

Co hnízdivka potřebuje

Hnízdivka má jemnější listy než ostatní broméliovité rostliny, což znamená, že nevydrží sluneční úpal ani dlouhodobě nesnese suchý vzduch. Vyhovuje jí rozptýlené světlo nebo polostín, potřebuje menší zálivku, ale vysokou vzdušnou vlhkost (rosení je optimální), má ráda teplotu od 18 do 25 °C a nejlepším substrátem pro ni bude listovka, rašelina a písek v poměru 3:1:1, popř. doplněné ještě mechem rašeliníkem na povrchu substrátu, který brání odpařování vody.

Přesazování a množení

Přesazování je vhodné u mladších rostlin jednou za rok na jaře, u starších rostlin cca jednou za 3 roky. Množí se dceřinými růžicemi, které sázíme do stejného substrátu, jako je mateřská rostlina.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

fourteen + eight =