Jeho výhodou je zejména nenáročnost péče, trvanlivost, snáší i suchý vzduch v bytě vytápěném ústředním topením a navíc je velmi dekorativní svými listy. Tchýnin jazyk ovšem obsahuje jedovaté látky, takže se nehodí do dětského pokoje a ložnice.
Odkud pochází
Tchýnin jazyk (také tenura, lat. Sansevieria) pochází z Afriky, resp. z její západní tropické části. Název dostal podle dlouhých, ostrých a špičatých listů, avšak ne všichni máme zlou tchyni, takže se ani této rostliny nebojte.
Co rostlina potřebuje
Tchýnin jazyk bude dobře prospívat téměř všude a občasné zapomenutí nebo odjezd na dovolenou pro něj nebude žádnou překážkou ani důvodem k uhynutí. Přesto má nejraději světlé místo, ale ne přímé slunce. Nevadí mu suchý vzduch, může růst i jako hydroponická rostlina. V létě má rád teplotu kolem 22 °C, v zimě by teplota neměla poklesnout pod 16 °C. Jako vhodný substrát se jeví kompostová zemina, listovka, rašelina a písek v poměru cca 2:2:1:1. Zaléváme zejména v letním období, avšak vždy necháme substrát i vyschnout. V zimě zaléváme jen mírně.
Přesazování a množení
Přesazovat můžeme mladé rostliny jednou ročně, starší pak zhruba jednou za 3 roky, vždy na jaře a hlavně do širšího květináče – rostlina se rozrůstá spíše do šířky než do hloubky. Tchýnin jazyk množíme bočními výhonky, tj. odnožemi. Můžeme je sázet rovnou do vhodného substrátu.
Choroby, škůdci a jiné problémy
Rostlina netrpí žádnými závažnými chorobami ani není citlivá na škůdce, snad s výjimkou mšic. Avšak pokud si všimneme žloutnoucích listů, je na vině nejspíš příliš bohatá zálivka. Když naopak špičky listů hnědnou, může za to až příliš suchý vzduch.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz